Sport

Volei Alba Blaj a învins, în deplasare, nou promovata CS Medgidia (1-3)

Volei Alba Blaj a învins, sâmbătă seara, în deplasare, nou promovata CS Medgidia, scor 3-1 (15-25, 25-13, 25-21, 25-12) și a obținut a treia victorie din tot atâtea posibile în actuala ediție a campionatului.

Sâmbăta viitoare campioana României va primi vizita Universității Cluj, în etapa a V-a a Diviziei A1 la volei feminin.

Campioana României nu a lăsat nici un punct la Medgida, însă a pierdut primul set din actualul sezon, din cauza greșelilor comise la începutul partidei, când evoluția fetelor pregătite de Darko Zakoč a fost mult sub așteptări. Greșelile, multe dintre ele neforțate, din toate compartimentele, l-au exasperat pe tehnicianul sârb, care s-a chinuit, în primul set, să găsească formula de echipă pentru acest joc. Un set încheiat cu o victorie clară și neașteptată, 25-15 pentru gazde!

Cu Cirović, Baciu, Rus și Aleksić în locul titularelor de astăzi Stoltenborg, Gamma, Gommans, Oiwoh și cu Silvija Popović singurul libero pe teren, echipa noastră și-a respectat blazonul în următoarele trei seturi, pe care le-a dominat, cu mici excepții, copios, campioana reușind, până la urmă, să-și demonstreze valoarea superioară. Ioana Baciu (17), Bianka Buša (16) și Nađa Ninković (16) au reușit cele mai multe puncte din acest meci.

La final, echipa noastră a fost aplaudată la scenă deschisă de publicul gazdă, voleibalistele campioanei României acordând, minute în șir, autografe.
Volei Alba Blaj, antrenor Darko Zakoč: Femke Stoltenborg 2p. (2 blocaje) – Bianka Buša 16p. (2 ași, 3 blocaje), Noemi Oiwoh 2p. (2 ași), Sanja Gamma 3p. (1 as), Sanja Gommans 2p., Nađa Ninković 16p. (3 ași, 3 blocaje) – Silvija Popović (libero). Au mai jucat: Maja Aleksić 10p. (1 as, 4 blocaje), Ioana Baciu 17p. (1 as), Aleksandra Cirović 3p. (2 ași, 1 blocaj), Ramona Rus 7p. – Kirsten Knip (libero).

În etapa a IV-a a Diviziei A1 s-au înregistrat rezultatele:

CS Medgidia-Volei Alba Blaj 1-3;
Rapid – CSM Lugoj 3-2;
CSO Voluntari – CSM Târgoviște 0-3;
Dinamo – Știința Bacău 3-1;
Universitatea NTT Data Cluj – CSU Belor Galați (se joacă duminică).

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.