Educație

Ministrul Vasile Dîncu, elevilor militari: „O școală ușoară înseamnă o viață grea”

Ministrul Apărării Naționale, Vasile Dîncu, le-a transmis, joi, elevilor și absolvenților Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia să nu intre în capcana celor care susțin că școala nu mai este importantă, demnitarul opinând, totodată, că trăim o criză a valorilor în care, uneori, succesul buticarului poate să-l eclipseze pe cel al absolventului șef de promoție.

„Trăim într-o perioadă în care părinții, de foarte multe ori, și elevii, și oamenii politici, își doresc o școală cât mai simplă, cât mai fără exigență. Scoatem examene de admitere, am văzut că scoatem tezele (…) și, până la urmă, o să ajungem la ideea că școala nu mai este importantă. Dragii mei, nu intrați în această capcană, mai ales cei care sunteți mai tineri, care nu ați ajuns încă să fiți absolvenți. Pentru că o școală ușoară înseamnă o viață grea, pentru că competiția voastră nu este numai cu ceilalți absolvenți în viitor în viață, e o competiție globală, e o competiție cu lumea și apoi țineți minte că cea mai importantă competiție este cea cu voi înșivă”, a spus Vasile Dîncu la festivitatea de încheiere a studiilor anului școlar 2021-2022 și de absolvire a promoției 2022 „Încoronarea de la Alba Iulia – 100″ de la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul”.

Ministrul Dîncu a subliniat că școala „este foarte importantă, chiar dacă uneori societatea îi umilește pe dascăli, cu salarii penibile, sau cu numiri care nu întotdeauna sunt bazate pe competență în managementul școlar”.

Vasile Dîncu a mai spus că educația poate da sens solidarității colective. „Solidaritatea de care nu avem parte astăzi în societatea noastră, solidaritatea între noi. Competiția și egoismul reprezintă boli ale societății noastre în acest moment”, a adăugat el.

Ministrul le-a mai spus elevilor militari să fie siguri că pe termen lung câștigă cei educați și cei care muncesc.

„Astăzi, trăim o criză a valorilor în societatea noastră și o să vedeți în multe situații că succesul buticarului sau al crâșmarului poate să eclipseze pe cel al absolventului care este șef de promoție într-o școală. Vreau să vă spun că acest lucru este valabil pe termen scurt. Pe termen lung nu este valabil acest tip de succes. Pe termen scurt câștigă cei care se descurcă, pe termen lung câștigă cei educați și cei care muncesc. De aceea, cred că este foarte important să nu uitați pe dascălii voștri”, a afirmat Dîncu.

Ministrul Apărării le-a mai spus elevilor că o să aibă multe dezamăgiri în viitor și că vor trebui să lupte pentru succes.

„O să aveți eșecuri. Viața nu o să vă aștepte cu flori și cu siguranță că va trebui să luptați fiecare dintre voi. O să aveți eșecuri care o să vi se pară de nesuportat, dar încercați să suportați eșecurile, pentru că la baza tuturor succeselor se află o mare de dezamăgire, un fundament de eșecuri”, a arătat Dîncu.

Acesta le-a mai spus tinerilor că trebuie să fie conștienți că sunt o elită și să aibă încredere în viitor.

„Această instituție pe care o absolviți astăzi este una din pietrele de temelie ale educației militare românești (…) Sunt 71 de promoții care au dat peste 7.000 de absolvenți cu rezultate excepționale”, a mai spus ministrul Vasile Dîncu.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.