
Un tezaur datând din timpul domniei lui Sigismund de Luxemburg (1387 – 1437), compus din 1.632 de piese, dar și monede grecești, romane, medievale și moderne vor putea fi admirate, începând de vineri, într-o expoziție temporară la Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș, potrivit unui comunicat transmis, joi, Agerpres.
Organizată în parteneriat cu Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, expoziția „Vremuri și bani… Din colecția numismatică a muzeului din Sebeș” prezintă publicului monede și tezaure monetare care, în trecut, au aparținut unor colecționari particulari – Rudolf Weiss și Alfred Heitz și fostului Gimnaziu Evanghelic din Sebeș.
„Aceste mici colecții reprezintă, de fapt, nucleul în jurul căruia s-a dezvoltat în timp, prin cercetări de teren, achiziții și donații, colecția de numismatică a Muzeului Municipal ‘Ioan Raica’ Sebeș, care numără, în prezent, 2.600 de piese, monede antice, medievale și moderne. Vor fi expuse monede confecționate din bronz și argint, grecești, romane, medievale și moderne, descoperiri izolate, dar și tezaure, precum cel datând din timpul domniei lui Sigismund de Luxemburg (1387-1437) și compus din 1.632 de piese”, se menționează în comunicat.
Expoziția va putea fi vizitată până în 12 ianuarie 2023, de marți până vineri, între orele 8,00 și 16,00, iar sâmbăta și duminica de la ora 10,00 la ora 16,00.
La acest sfârșit de săptămână, de vineri până duminică, cu prilejul Zilelor Municipiului Sebeș, accesul este gratuit.








