
Doi bărbați și trei copii din județul Cluj s-au rătăcit în Masivul Bedeleu, în Munții Trascăului, într-o zonă cunoscută ca fiind frecventată de urși, după ce au parcurs un traseu montan foarte dificil, aceștia fiind găsiți, în urma unui apel la 112, de doi jandarmi și doi polițiști din Alba, potrivit unui comunicat transmis, duminică, Agerpres, de Inspectoratul Județean de Jandarmi (IJJ).
„Cinci persoane, dintre care doi adulți și trei copii, toți originari din județul Cluj, au avut nevoie de intervenția jandarmilor deoarece s-au rătăcit. S-a întâmplat sâmbătă în județul Alba, în zona Cascadei Şipote Bedeleu, o zonă cunoscută ca fiind frecventată de urși. În jurul orei 18,00, în urma apelului la 112, colegii noștri plutonier adjutant Pașca Petru și plutonier major Bobar Mircea, împreună cu agent șef Vlad Sorin și agent Drăgoiu Daniel, au pornit în căutarea persoanelor rătăcite. După aproximativ o oră de căutări, au identificat persoanele în cauză”, a informat IJJ Alba.
Turiștii își parcaseră autoturismul în apropierea DN75, de unde au plecat să parcurgă un traseu montan foarte dificil de străbătut în această perioadă a anului.
„Aceștia erau plecați de aproximativ șapte ore, iar în momentul în care și-au dat seama că afară se întunecă, pe fondul oboselii accentuate, au cerut sprijin pentru a se putea întoarce”, a precizat sursa citată.
IJJ Alba le recomandă tuturor celor pasionați de munte să acorde o atenție deosebită marcajelor de pe traseele montane pe care le parcurg, iar în cazul în care se simt în pericol sau nu mai reușesc să găsească drumul de întoarcere să apeleze numărul unic de urgență 112.








