Administrație

Trotuarele din zonă centrală protejată a Aiudului vor fi pavate cu andezit

Trotuarele din întreaga zonă centrală protejată a municipiului Aiud vor fi pavate cu andezit, anunță Primăria municipiului Aiud, în contextul reprofilării tramei stradale pentru amenajarea pistelor pentru biciclete.

Reprezentanții autorității locale explică faptul că această piatră naturală durabilă are o textură și o culoare deosebită, constituind un element estetic necesar zonei centrale. Pavarea cu andezit va contribui la îmbunătățirea imaginii centrului istoric al municipiului Aiud. De asemenea, aceste lucrări sunt necesare și contribuie la reprofilarea tramei stradale în vederea amenajării ulterioare a pistelor pentru biciclete.

Lucrările încep pe strada Băilor, porțiunea cuprinsă între BCPI Aiud și intersecția cu strada Iuliu Maniu. Ulterior se continuă pe trotuarele de pe str. Iuliu Maniu.

„Întrucât traficul rutier ar putea fi afectat, avem rugămintea să sporiți atenția când circulați în zonă și să respectați semnalizarea rutieră”, este solicitarea Primăriei Aiud.

Aceste lucrări fac parte din cadrul proiectului „Transport public ecologic în municipiul Aiud”, care este cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 3.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.