Administrație

Peste 6 miliarde de euro din fonduri europene au fost investite în județ în ultimii 15 ani

Proiecte în valoare totală de peste 6 miliarde de euro au fost finanțate din fonduri europene în ultimii 15 ani în județul Alba, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională (ADR) Centru, Simion Crețu.

„În procesul dezvoltării locale, în ultimii 15 ani, județul nostru a atras resurse importante pentru dezvoltare, prin toate programele finanțate din fonduri europene fiind derulate în total 4.345 proiecte, a căror valoare totală depășește 6 miliarde euro“. Combinat cu efectele în lanț ale investițiilor private, care au venit odată cu aceste finanțări semnificative în infrastructura economico-socială regională, dezvoltarea sustenabilă a județului Alba pe principii liberale este acum vizibilă pentru oricine”, a spus Crețu.

Acesta s-a referit, ca exemplu, la absorbția fondurilor prin POR 2014-2020. El a menționat că, în ultimii 8 ani, în Alba s-au derulat 190 de proiecte, din care 98 ale mediului de afaceri, cu o valoare totală de peste 310 milioane euro.

„Peste 70% din aceste proiecte sunt finalizate sau se vor finaliza în acest an, încă aproximativ 20% urmând a se încheia până la sfârșitul anului 2024. O parte dintre proiecte vor fi etapizate, respectiv vor intra la finanțare în perioada 2021-2027″, a spus Crețu.

Directorul general al ADR Centru a mai spus că rețeaua rutieră a județului Alba s-a extins în perioada 2007-2023 cu 435 de kilometri, ponderea drumurilor județene modernizate crescând cu 70%.

Potrivit lui Simion Crețu, în următorii ani vor fi investiți peste 80 milioane de euro, prin 9 proiecte, pentru reabilitarea a mai mult de 100 kilometri de drumuri județene, în special în zona montană.

În ceea ce privește investițiile în domeniul sănătății, în Alba, în ultimii ani, s-au investit aproape 33 milioane de euro.

„Pentru noi, cele mai importante investiții au fost cele de la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, unde s-au investit peste 7 milioane de euro. La acestea se vor adăuga, începând din anul următor, lucrările pentru realizarea secțiilor noi și moderne de Oncologie și Cardiologie intervențională. Investiții în sfera medicală au fost realizate și la spitalele din Blaj, Aiud, Sebeș, Cugir, Ocna Mureș, Zlatna și Abrud”, a adăugat Simion Crețu.

Alba a înregistrat în trei decenii investiții românești și străine de peste 2 miliarde de euro, majoritatea concentrate în Sebeș, Blaj, Cugir și Alba Iulia, dar și în câteva localități rurale, cum ar fi Ciugud, Galda de Jos și Decea.

„Aceste investiții au dus la creșterea numărului de salariați din județul nostru la aproape 100.000 de persoane, fiind acum mai mulți angajați decât în anii 2000. Concomitent, numărul de șomeri înregistrați la sfârșitul anului 2022 a scăzut la jumătate față de anul 2007, în timp ce rata șomajului a scăzut de 4 ori. Pentru toți salariații, valoarea câștigului salarial mediu a crescut constant, venitul mediu net depășind în prezent 800 de euro, iar creșterea veniturilor a dus automat și la creșterea numărului de locuințe nou construite, în 2022 acesta fiind de 859, dublu față de anul 2007″, a mai spus liberalul.

Simion Crețu a mai arătat că, potrivit datelor macroeconomice, investițiile publice și private au făcut ca valoarea PIB/locuitor în Alba să crească la 71.550 de lei, județul urcând pe al 9-lea loc la nivel național.

De asemenea, potrivit acestuia, numărul agenților economici din județ a depășit anul trecut cifra de 10.500, existând cu 35% mai multe companii decât în urmă cu două decenii.

„Toate aceste investiții au dus și la creșterea exporturilor județului de aproape 6,3 ori, în perioada 2007-2023″, a mai spus Crețu.

Simion Crețu a mai punctat că, pentru anul 2024, județul Alba se pregătește să atragă o parte cât mai mare din resursele puse la dispoziție din fonduri europene prin programele din perioada 2021-2027, în primul rând pentru dezvoltare urbană, creșterea mobilității eco-eficiente, reabilitarea zonelor verzi, eficientizare energetică și modernizarea infrastructurii din educație, pentru mediul public.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.