
Rezultatele finale la Evaluarea Națională, după rezolvarea contestațiilor, vor fi afișate marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației.
Rata de promovare înregistrată înainte de contestații a fost de 74,4% (rezultate în ultimii trei ani: 76,2% în anul 2023, 82,3% în anul 2022, respectiv 76,8% în anul 2021).
25,6% dintre elevi (39.195) au obținut medii sub 5, față de 17,73% în anul 2022 și 23,8% în anul 2023.
Miercurea trecută, înainte de depunerea contestațiilor, ministrul Educației, Ligia Deca, afirma că la Evaluarea Națională 77,6% dintre candidați au luat note peste 5 la proba de Limba română și 68,7% au luat note peste 5 la Matematică.
Comunicarea rezultatelor obținute se face anonimizat prin coduri individuale care înlocuiesc numele și prenumele, atât în centrele de examen, cât și pe site-ul evaluare.edu.ro, respectându-se Regulamentul general privind protecția datelor personale.
Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, este media generală la Evaluarea Națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a, calculată ca medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor obținute.
Conform datelor transmise de inspectoratele școlare județene, peste 160.400 de absolvenți ai clasei a VIII-a au fost înscriși în vederea susținerii examenului, organizat în 3.392 de unități de învățământ/centre de examen.








