Social

Cei doi bărbați din Alba reținuți pentru furt dintr-o biserică din județul Sibiu au fost arestați preventiv pentru 30 de zile

Judecătoria Mediaș a dispus măsura arestului preventiv pentru 30 de zile împotriva a doi tineri de 19, respectiv 28 de ani, ambii domiciliați în județul Alba, bănuiți de furtul dintr-o biserică din Copșa Mică, scrie Mesagerul de Sibiu.

Foto: Mesagerul de Sibiu

La data de 16 noiembrie, în jurul orei 07:00, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Copșa Mică au fost sesizați de către o localnică de 67 de ani despre faptul că persoane necunoscute ar fi pătruns într-o biserică din localitate, de unde au furat mai multe bunuri.

În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că, în noaptea de 15/16 noiembrie, cei doi tineri ar fi pătruns fără drept în lăcașul de cult și ar fi sustras 3 boxe, 2 laptopuri și 2 stații audio, prejudiciul creat fiind de aproximativ 6.000 de euro.

Cu sprijinul polițiștilor din cadrul IPJ Alba, cei doi au fost identificați și reținuți pentru 24 de ore la data de 16 noiembrie. În urma acțiunilor operative ale polițiștilor s-a reușit recuperarea parțială a prejudiciului cauzat.

Judecătoria Mediaș a dispus măsura arestului preventiv pentru 30 de zile împotriva celor doi tineri.

La nivelul Poliției Orașului Copșa Mică se continuă cercetările sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Mediaș, într-un dosar penal ce vizează infracțiunea de furt calificat.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.