Dragoș Militaru și-a luat rămas-bun de la CSM Unirea Alba Iulia. Clubul a anunțat despărțirea de întregul staff tehnic.

CSM Unirea Alba Iulia a anunțat oficial despărțirea de stafful tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir Moussaddak și Vasile Șleam, după ce părțile au convenit, de comun acord, încetarea colaborării.
„CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir Moussaddak și Vasile Șleam au convenit, de comun acord, încetarea colaborării. Clubul le mulțumește pentru activitatea desfășurată în cadrul echipei și le urează mult succes în cariera profesională și în proiectele viitoare. Detalii privind noua componență a staffului tehnic vor fi comunicate în perioada următoare”, a transmis clubul albaiulian.
Totodată, formația din Cetatea Marii Uniri a publicat și mesajul de rămas-bun transmis de antrenorul principal Dragoș Militaru, la încheierea mandatului său.
Despărțirea vine după ce Unirea Alba Iulia a ratat promovarea în Liga a 2-a, în urma înfrângerii suferite în finala barajului cu SC Popești-Leordeni, scor 0-2.
În mesajul său, Militaru a evidențiat atât regretul ratării obiectivului, cât și parcursul foarte bun al echipei în partea a doua a sezonului.
Mesajul transmis de Dragoș Militaru
„Astăzi se încheie perioada mea la club, un capitol pe care îl voi privi cu respect și recunoștință.
Exista o multitudine de sentimente amestecate. Cu mândrie pentru drumul parcurs împreună, dar și cu regretul că nu am reușit să transformăm un sezon extraordinar în promovarea pe care ne-am dorit-o cu toții.
Fotbalul este un joc al rezultatelor, însă dincolo de acest lucru ,rămâne parcursul unei echipe care a demonstrat valoare, caracter și ambiție.
Am încheiat sezonul de primăvară 2026 cu 7 victorii din 7 meciuri disputate pe teren propriu, având cel mai bun atac și cea mai bună apărare atât în play-off, cât și la nivelul întregii serii. Sunt câteva puncte de referință care vorbesc despre munca, sacrificiile și profesionalismul unui grup care și-a dorit și visat la mai mult .
Mulțumesc jucătorilor, staffului, conducerii și tuturor celor care au contribuit la acest parcurs în care ne-au lipsit 90 de minute pentru un vis al tuturor uniristilor.
Un gând special îl adresez suporterilor. Ați fost alături de noi în momentele bune și în cele dificile, iar sprijinul vostru a transformat stadionul nostru într-o adevărată fortăreață. Pentru asta vă sunt profund recunoscător. Vă mulțumesc pentru încredere și pentru toate momentele împărtășite.
«PE CURÂND»
Cu respect, Militaru Dragoș”
Schimbări importante pregătite la nivelul clubului
Potrivit informațiilor apărute în presa națională, schimbările de la nivelul băncii tehnice fac parte dintr-un proces mai amplu de reorganizare la club.
Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a confirmat recent că aceste modificări vor fi oficializate în perioada următoare. Conform declarațiilor sale, Cristi Pustai este favorit să preia funcția de antrenor principal, iar Bogdan Apostu să se ocupe de managementul sportiv al clubului.
CSM Unirea Alba Iulia a precizat că noua componență a staffului tehnic va fi anunțată în perioada următoare.









