Actualitate

Consiliul Județean Alba a aprobat ajustarea tarifelor la deșeuri: Cât vor plăti în plus locuitorii din Alba Iulia, Sebeș și Blaj de la 1 septembrie

Ajustări financiare în cadrul Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor (SMID) Alba. În cadrul ședinței ordinare desfășurate astăzi, 24 iunie 2026, Consiliul Județean Alba a adoptat Hotărârea nr. 180, act normativ ce reglementează noile niveluri ale tarifelor pentru activitățile de operare a instalațiilor de deșeuri de la nivelul județului.

Foto: Consiliul Județean Alba – Facebook

Serviciile vizate de această hotărâre sunt prestate de către operatorul economic reprezentat de Asocierea SC RER VEST SA și RETIM ECOLOGIC SERVICE SA.

Modificarea cheltuielilor salariale, motivul invocat pentru creșterea prețurilor

Creșterea tarifelor de operare a fost aplicată în urma unei solicitări exprese venite din partea operatorului SMID Alba. Conform argumentării tehnice, această actualizare de preț este determinată în mod exclusiv de modificarea cheltuielilor salariale ale companiei, evoluție realizată în strictă conformitate cu prevederile legale în vigoare.

Impactul la buzunar: Noile costuri estimate pe persoană de la toamnă

Noile tarife nu vor intra în vigoare imediat, ci vor fi aplicate începând cu data de 1 septembrie 2026. Influența directă de creștere a tarifului final care va fi achitat de către populație a fost calculată diferențiat, în funcție de aria geografică de colectare, astfel:

  • Zona 1 (Alba Iulia): Majorarea va fi de maximum 11 bani/persoană/lună;
  • Zona 2 (Sebeș): Majorarea va fi de maximum 21 bani/persoană/lună;
  • Zona 4 (Blaj): Majorarea va fi de maximum 28 bani/persoană/lună.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.