Alba Iulia face un pas important pentru siguranța comunității. În premieră la nivelul județului Alba, în municipiu au fost montate primele defibrilatoare externe automate (DEA) accesibile publicului larg. Aceste echipamente medicale de ultimă generație au rolul de a salva vieți în cazul producerii unui stop cardio-respirator, asigurând o primă intervenție critică până la sosirea la fața locului a echipajelor medicale de urgență.

Locații strategice cu trafic intens pentru noile dispozitive
Pentru a fi cât mai accesibile în caz de necesitate, cele două defibrilatoare au fost amplasate în zone cheie ale orașului, caracterizate printr-un flux mare de cetățeni și turiști:
- În zona istorică: aparatul este montat lângă Sala Unirii;
- În centrul orașului: dispozitivul se află la sediul Primăriei Municipiului Alba Iulia.
Intervenție permanentă: Orice secundă contează în caz de stop cardio-respirator
Dispozitivele medicale sunt disponibile permanent (24/7) și au fost concepute special pentru a putea fi utilizate de orice persoană care se nimerește să fie martoră la o situație de urgență. În cazul unui stop cardio-respirator, fiecare minut este vital, iar o intervenție rapidă realizată cu ajutorul unui astfel de defibrilator automat poate crește în mod semnificativ șansele de supraviețuire ale victimei.
Implementarea acestui proiect vital pentru salvarea de vieți omenești a fost posibilă datorită eforturilor și implicării deosebite arătate de Crucea Roșie Română Filiala Alba, căreia comunitatea locală îi adresează mulțumiri pentru această realizare.









