Organizația Mondială a Sănătății a salutat „veștile foarte bune” după ce primele rezultate ale unui test clinic au arătat că un steroid ieftin și des folosit, dexametazona, poate salva viețile pacienților cu Covid-19 în stare gravă, transmite Reuters.
Autor: Redacția
Ploile nu se opresc! Meteorologii au emis un nou Cod Galben de precipitații și descărcări electrice
Meteorologii au emis un nou cod galben de ploi și descărcări electrice pentru întreaga țară.
Senatul interzice orice referire la identitatea de gen în școli
Senatul, în calitate de cameră decizională a Parlamentului, a adoptat o modificare la Legea Educației Naționale care interzice orice referire în școli și universități la identitatea de gen, „înțeleasă ca teoria sau opinia că genul este un concept diferit de sexul biologic și că cele două nu sunt întotdeauna aceleași”.
Guvernul urmează să aprobe prelungirea stării de alertă cu 30 de zile pe întreg teritoriul țării
Guvernul urmează să aprobe prelungirea stării de alertă cu 30 de zile pe întreg teritoriul țării, începând cu data de 17 iunie, în baza Hotărârii Comitetului Național pentru Situații de Urgență, a anunțat, marți, prim-ministrul Ludovic Orban, la începutul ședinței Executivului.
Aeroportul Internațional Sibiu reia transportul aerian de pasageri spre Germania
Aeroportul Internațional Sibiu a anunțat, marți, că a luat toate măsurile de prevenire individuale şi colective pentru protecția împotriva infectării cu noul coronavirus şi că este pregătit pentru relansarea traficului aerian de pasageri, fiind deja programate primele curse spre cinci destinații din Germania.
Prefectul Albu, în vizită de lucru la omologul său clujean
Nicolae Albu, prefectul județului Alba, a fost marți în „vizită de lucru” la Cluj-Napoca, unde s-a întâlnit cu omologul său clujean, Mircea Abrudean. Potrivit agendei oficiale, cei doi au discutat despre gestionarea pandemiei și identificarea celor mai adecvate măsuri de eficientizare a combaterii acesteia.
„Teiuș primul”. Primăria se laudă cu gardul proaspăt vopsit de la casa de cultură
Potrivit campaniei pe care o duce pe contul de Facebook al instituției, Primăria orașului Teiuș pare decisă să facă din „Teiuș primul” (sic!). Pentru aceasta, reprezentanții autorității locale au început vopsirea gardului de la casa de cultură orășenească.
Reprezentanții Ministerului Sănătății spun că am intrat în pandemie „cu mâinile goale”
Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a declarat marți, în cadrul unei dezbateri online, că societatea va trăi o perioadă lungă de timp cu noul coronavirus.
Un grad mai mare al vaccinărilor în mai, față de aceeași lună din 2019
O rată mai bună a vaccinărilor în rândul copiilor a fost realizată în Alba în mai 2020 față de aceeași lună a anului trecut, „în ciuda perioadei dificile” traversate, în care „atenția a fost concentrată cu predilecție pe problematica CoVid-19”.
Aiud. Precipitațiile „testează la maximum” rigolele din oraș
Precipitațiile abundente din ultimele zile testează la maximum rigolele din municipiul Aiud, se afirmă într-o informare făcută de Primăria locală, în care se mai precizează că au fost efectuate vizite pe teren pentru a identifica locurile unde ar putea apărea eventuale probleme. „Am constatat faptul că în zonele asfaltate rigolele […]









