Cetatea Câlnic, ridicată la mijlocul secolului al XIII-lea de sașii transilvăneni, înscrisă din 1999 pe lista Patrimoniului Mondial Unesco, este un obiectiv care, cu siguranță, nu trebuie ratat de cei care vizitează județul Alba, fiind o adevărată bijuterie arhitectonică și un exemplu pozitiv de întreținere a unui monument istoric.
Social
Percheziții în Blaj, Jidvei și Șona. Suspecții ridicau de la curieri produse pentru care nu au plătit
Polițiștii din Alba efectuează miercuri dimineața 17 percheziții în Blaj, Jidvei și Șona la persoane bănuite că ar fi comandat, prin internet, bunuri în valoare de peste 60.000 de lei, pe care nu le-au mai plătit, fiind prejudiciate, astfel, zeci de societăți care comercializează online diverse produse. „Din cercetări a […]
Cod Galben de ceață valabil miercuri dimineață. Vizibilitatea scade sub 200 de metri
Administrația Națională de Meteorologie a emis miercuri dimineața un Cod Galben de ceață valabil între ora 6,40 și 9,30 în zona joasă a județului Alba. Potrivit meteorologilor, se vor semnala local ceață care determină reducerea vizibilității local sub 200 m.
Tânăr din Câlnic, la volan fără permis. A avariat automobilul unui consătean
Luni seara, în jurul orei 18.30, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș s-au deplasat pe raza localității Câlnic unde un cetățean a reclamat, prin 112, faptul că autoturismul său, care era parcat în fața locuinței, a fost lovit de o autoutilitară.
Cât de mare e riscul să te îmbolnăvești de coronavirus? Chestionarul online care îți oferă răspunsul
Sub coordonarea doctorului Virgil Musta, echipa Spitalului Clinic de Boli Infecțioase şi Pneumoftiziologie „Dr. Victor Babeş” din Timişoara împreună cu o fundație, au realizat un chestionar online care permite evaluarea riscului de infectare cu noul coronavirus.
Podoabe de aur antice recuperate din Germania au intrat în patrimoniul MNU Alba Iulia
Un colier şi doi cercei de aur, care ar fi putut fi sustraşi din cetatea dacică de la Căpâlna şi au fost recuperați de statul român din Germania, au intrat, recent, în patrimoniul Muzeului Național al Unirii (MNU) Alba Iulia, potrivit unui comunicat postat luni pe pagina de facebook a instituției.
Un băiat de 18 ani, din Galați, cea mai tânără victimă CoVid-19 din România
Un băiat de 18 ani, din Galați, care suferea de cancer, a murit la spital, infectat cu noul coronavirus. Este cea mai tânără victimă CoVid-19 din țară.
Un bărbat de 65 de ani a fost reținut după ce și-a ucis fratele de 71 de ani
Un bărbat de 65 de ani dintr-un sat din Apuseni a fost reținut de procurori sub acuzația că și ucis cu un topor fratele, de 71 de ani, pe fondul unor discuții în contradictoriu.
Un copil s-a înecat în barajul Mihoiești
Un băiat de 13 ani a murit joi înecat în barajul Mihoiești, situat în apropierea orașului Cîmpeni.
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia a primit o donație de măști, produse Domestos și Procter&Gamble
Filiala de Cruce Roșie a Județului Alba își continuă demersurile de susținere a unităților și instituțiilor care duc o luptă zilnică pentru combaterea efectelor bolii CoVid-19. Astfel, în decursul zilei de 20.08.2020, organizația noastră a distribuit Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia 4.000 măști, precum și 100 l Domestos și […]









