Sport

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat fără emoții în sferturile Cupei CEV

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale Cupei CEV la volei feminin, după ce a dispus de echipa elenă AC PAOK Salonic, cu scorul de 3-0 (25-11, 25-20, 25-19), marți, la Târgu Mureș, în manșa secundă a optimilor de finală.

Vicecampioana României a obținut victoria într-o oră și 16 minute, în fața a 250 de spectatori, după ce câștigase și în tur, cu 3-1.

Nadja Ninkovic a fost cea mai bună realizatoare a echipei ardelene, cu 13 puncte, susținută de grecoaica Olga Strantzali, cu 10 puncte, Ghergana Dimitrova, 9 puncte.

De la oaspete s-a remarcat Evangelia Merteki (8).

Meciul a fost arbitrat de turcul Erol Akbulut și de sârbul Predrag Balandzic.

În sferturi, adversara formației din Blaj va fi echipa franceză Volero Le Cannet, care a câștigat meciul de acasă cu VK UP Olomouc (3-0), revanșa fiind programată miercuri, în Cehia.