Actualitate

Modernizare cu scântei la Alba Iulia: Primăria explică de ce a demontat de urgență vechile automate de bilete ale STP

Schimbări majore și tensiuni în transportul public din Alba Iulia. Primăria Municipiului Alba Iulia a transmis un punct de vedere oficial cu privire la acțiunea de demontare a vechilor automate de bilete din stațiile de autobuz. Municipalitatea subliniază că măsura nu este una îndreptată împotriva călătorilor, ci reprezintă un pas absolut obligatoriu pentru implementarea unui sistem modern de ticketing, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Foto: Municipiul Alba Iulia – Facebook

Proiect PNRR în pericol: Termenul-limită este 31 iulie 2026

Miza acestei acțiuni radicale este salvarea unei investiții europene majore. Proiectul „Dezvoltarea sistemului inteligent de management urban la nivelul Municipiului Alba Iulia prin achiziționarea și amplasarea automatelor inteligente de eliberare a titlurilor de călătorie în stațiile de îmbarcare călători” are ca termen de finalizare data de 31 iulie 2026.

Potrivit reprezentanților primăriei, aparatele vechi deținute de Societatea de Transport Public (STP) – dintre care multe erau oricum nefuncționale – ocupau exact amplasamentele unde trebuie montate noile automate inteligente. Orice întârziere ar fi putut atrage pierderea fondurilor europene.

Primăria: „Echipamentele STP erau amplasate ilegal”

Reprezentanții municipalității au demontat acuzațiile privind o acțiune abuzivă, explicând calendarul legal care a stat la baza deciziei și arătând că însuși operatorul a recunoscut public o problemă de legalitate:

  • Lipsa autorizațiilor: Primăria afirmă că operatorul STP a recunoscut public faptul că automatele vechi au fost amplasate în stații fără autorizație sau aviz de amplasament.
  • Notificări repetate: STP a fost notificată inițial pe 14 mai 2026 pentru a elibera spațiile. Ulterior, pe 4 iunie 2026, compania a fost somată oficial să ridice echipamentele în termen de 7 zile, sub avertismentul desființării administrative.
  • Dispoziția de primar: Prin Dispoziția nr. 946/19.06.2026, s-a dispus desființarea construcțiilor fără autorizație, cu termen limită până pe 23 iunie 2026, la ora 00:00.
  • Absență la demontare: Pentru că STP nu a acționat, în dimineața zilei de 24 iunie 2026, primăria a invitat un reprezentant al operatorului să asiste la demontarea fizică a aparatelor, însă compania nu a trimis niciun delegat.

Ce se întâmplă cu noile automate? Cadrul legal este deja pregătit

Primăria Alba Iulia respinge și afirmațiile STP conform cărora nu ar exista un cadru legal pentru preluarea noilor echipamente inteligente. Municipalitatea dă asigurări că sistemul actual de e-ticketing al operatorului este perfect compatibil cu noile automate achiziționate.

Mai mult, transferul bunurilor către STP este deja pe rol: după ce în februarie a fost aprobată predarea primului autobuz electric PNRR, în ședința Consiliului Local din 29 iunie 2026 se află pe ordinea de zi trei proiecte de hotărâre vitale. Acestea vizează transmiterea oficială a noilor mijloace de transport, a sistemelor de e-ticketing și a automatelor inteligente direct către operator.

„Alba Iulia nu poate rămâne blocată în soluții vechi, nefuncționale, improvizate sau neautorizate, atunci când are șansa de a face un pas înainte, cu bani europeni. Avem obligația să protejăm aceste investiții, să respectăm termenele din PNRR și să ne asigurăm că proiectele atrase pentru oraș sunt puse efectiv în slujba oamenilor”, a transmis Primăria Alba Iulia.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.