În contextul temperaturilor extreme prognozate pentru acest sfârșit de săptămână, în județul Alba au fost organizate puncte de prim ajutor în zeci de farmacii, inclusiv în mediul rural. Măsura vine în sprijinul populației afectate de caniculă și de disconfortul termic accentuat.

Potrivit Agerpres, inițiativa este rezultatul unui parteneriat încheiat, în premieră la nivelul județului, între Direcția de Sănătate Publică Alba, Colegiul Farmaciștilor din România – Filiala Alba și Crucea Roșie Română – Filiala Alba, la recomandarea președintelui Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba, prefectul Nicolae Albu.
Ce măsuri sunt prevăzute
Protocolul de colaborare are ca obiectiv protejarea populației în perioadele cu temperaturi extreme și prevede organizarea unei rețele de puncte de prim ajutor în farmaciile din județ.
„Principalele măsuri prevăzute în cadrul parteneriatului sunt: organizarea şi funcţionarea punctelor de prim ajutor în unităţile farmaceutice participante din judeţul Alba; distribuirea de apă potabilă către populaţie în perioadele caniculare; acordarea, în cadrul punctelor de prim ajutor, a asistenţei de urgenţă de bază de către personalul farmaciilor, în limitele competenţelor profesionale şi ale cadrului legal aplicabil; cooperarea cu instituţiile care asigură servicii de asistenţă medicală prespitalicească, precum SMURD şi Serviciul de Ambulanţă Judeţean Alba, precum şi alertarea acestora ori de câte ori situaţia impune intervenţia specializată; realizarea şi afişarea unei sigle unice, vizibile şi uşor de identificat, care să marcheze farmaciile participante ca puncte de prim ajutor, astfel încât acestea să poată fi recunoscute rapid de către cetăţeni în perioadele cu temperaturi extreme”, se menționează în comunicat.
Unde sunt organizate punctele de prim ajutor
Rețeaua este formată, în prezent, din 55 de puncte farmaceutice. Dintre acestea, 26 sunt în Alba Iulia, câte patru în Aiud și Sebeș, câte trei în Blaj și Cugir, câte două în Baia de Arieș, Câmpeni și Teiuș, iar câte un punct funcționează în Zlatna, Benic, Bistra, Bucerdea Vinoasă, Galda de Jos și Șona.
Alba, sub Cod Portocaliu și Cod Roșu de caniculă
Începând de vineri și până luni, județul Alba se află sub incidența unor avertizări de temperaturi extreme, caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat. Este în vigoare un Cod Portocaliu în perioada 26 iunie, ora 10:00 – 28 iunie, ora 10:00, urmat de un Cod Roșu între 28 iunie, ora 10:00 – 29 iunie, ora 10:00, când sunt așteptate cele mai ridicate temperaturi și un val de căldură persistent.









