Autor: Redacția

Administrație

Neglijență epidemică. Centrul de Dializă din Alba Iulia a fost amendat cu 30.000 de lei

Centrul de Dializă din Alba Iulia, unde au fost testate pozitiv trei cadre medicale şi şapte pacienţi, a fost amendat cu 30.000 de lei de către Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Alba, pentru nerespectarea recomandărilor privind nivelul de protecţie al personalului, a informat, miercuri, directorul executiv al DSP, Alexandru Sinea.

Sănătate

WhatsApp limitează partajarea mesajelor pentru a încetini răspândirea informațiilor false

Serviciul de mesagerie mobilă WhatsApp, deţinut de reţeaua socială Facebook Inc, a anunţat marţi că a decis să limiteze posibilitatea utilizatorilor de a partaja (forward) conţinut la un singur mesaj odată, după o creştere explozivă a mesajelor care conţin sfaturi medicale false de la debutul pandemiei de coronavirus.