În jur de 1.250 de teste au fost efectuate în judeţul Alba de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) în aproape două săptămâni, cu o capacitate actuală de testare de 200 de teste pe zi, anterior fiind realizate aproximativ 120 în decursul a trei săptămâni la un laborator din Cluj-Napoca.
Autor: Redacția
Statul în casă crește traficul pe internet. Ce spun rapoartele furnizorilor
Conform datelor transmise de furnizorii de servicii de comunicatii electronice, traficul total de date a crescut, în medie în ultima săptămână din luna martie, cu 12% în rețelele mobile și cu 20,9% în rețelele fixe, în timp ce traficul de voce a inregistrat creșteri medii de peste 22%, informează ANCOM.
Neglijență epidemică. Centrul de Dializă din Alba Iulia a fost amendat cu 30.000 de lei
Centrul de Dializă din Alba Iulia, unde au fost testate pozitiv trei cadre medicale şi şapte pacienţi, a fost amendat cu 30.000 de lei de către Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Alba, pentru nerespectarea recomandărilor privind nivelul de protecţie al personalului, a informat, miercuri, directorul executiv al DSP, Alexandru Sinea.
Primul caz de coronavirus confirmat la Aiud
DSP Alba a confirmat primul caz de Coronavirus în Rădești, informează, miercuri dimineața, Primăria municipiului Aiud.
Patru angajați ai SJU Alba Iulia, testați pozitiv, după contactul cu un pacient cu coronavirus
Un medic, două asistente şi o infirmieră de la Secţia de Gastroenterologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Alba Iulia, care au intrat în contact cu un pacient confirmat cu coronavirus, au fost testate pozitiv, cele patru cadre medicale fiind asimptomatice.
Carantinat și cu dosar penal. A plecat la cumpărături, deși era în izolare la domiciliu
Un bărbat din Alba Iulia care nu a respectat măsura izolării la domiciliu, plecând la cumpărături, a fost plasat în carantină instituționalizată și s-a ales cu dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de zădărnicire a combaterii bolilor.
Un bebeluș de 19 zile, născut în Franța, este cel mai tânăr pacient cu coronavirus din Alba
Un bebeluş de doar câteva zile, aflat într-un centru de carantină alături de mama sa, după ce s-au întors din Franţa, este cel mai tânăr bolnav de coronavirus înregistrat în Alba, judeţ în care până marţi au fost confirmate 71 de cazuri.
Administrația Aiudului recomandă locuitorilor să-și facă aprovizionarea o dată pe săptămână
Comitetul Local pentru Situații de Urgență al municipiului Aiud întrunit marți a decis să recomande cetățenilor să se privizioneze cu alimente și alte bunuri necesare traiului cotodian o dată pe săptămână, în următoarele trei săptămâni, informează Primăria locală.
WhatsApp limitează partajarea mesajelor pentru a încetini răspândirea informațiilor false
Serviciul de mesagerie mobilă WhatsApp, deţinut de reţeaua socială Facebook Inc, a anunţat marţi că a decis să limiteze posibilitatea utilizatorilor de a partaja (forward) conţinut la un singur mesaj odată, după o creştere explozivă a mesajelor care conţin sfaturi medicale false de la debutul pandemiei de coronavirus.
Purtarea măștilor a devenit obligatorie în orașul Câmpeni
Purtarea măştilor de protecţie este obligatorie, începând de marţi, în oraşul Câmpeni, din Munţii Apuseni, prima unitate administrativ-teritorială din judeţul Alba în care autorităţile adoptă o astfel de măsură.









