Toate cele 245 de probe recoltate de la angajații Primăriei Alba Iulia pentru depistarea CoVid-19 sunt negative, potrivit datelor făcute publice, miercuri, de instituția menționată. Tuturor angajaților primăriei Alba Iulia li s-au recoltat, marți, probe după testarea pozitivă cu acest virus a unei asistente medicale care se ocupa de triajul […]
Social
Fals în acte. Tânăr din Ighiu prins că și-a completat singur certificatul de înmatriculare
Polițiștii care l-au oprit în trafic pe un tânăr din comuna Ighiu au constatat că acesta își completase singur mențiuni false în certificatul de înmatriculare cu privire la inspecția tehnică periodică. Acum este cercetat pentru fals în înscrisuri oficiale și uz de fals. Tânărul, în vârstă de 32 de ani, […]
„Poezia și arta în general sunt, pe lângă ceva profund, și o oglindă a societății în care trăim”. Interviu cu scriitorul și pictorul blăjean Nicu Stanciu
Nicu Stanciu este un cunoscut artist blăjean, cunoscut mai mult pentru picturile sale, dar care scrie și literatură de bună calitate. Primele preocupări literare le-a avut de mic copil.
Coronacriza. Toți angajații Primăriei Alba Iulia au fost testați
Tuturor celor 245 de angajați ai Primăriei Alba Iulia li s-au recoltat, marți, probe pentru depistarea CoVid-19, după testarea pozitivă cu acest virus a unei asistente medicale care se ocupa de triajul și măsurarea temperaturii la intrarea în instituție.
Premierul spune că DSP județene vor emite decizii în cazul celor externați sau care nu s-au internat
Premierul Ludovic Orban a declarat, marți, că în cazul celor 4.000 de români infectați cu noul coronavirus, care fie au ieșit la cerere din spital, fie au fost diagnosticați pozitiv și nu s-au internat, Direcțiile de Sănătate Publică vor emite decizii de izolare la domiciliu sau de internare în spital.
Ordine de restricție pentru doi bătăuși de femei
Polițiștii din județul Alba au întocmit, luni, dosare penale pentru violență în familie și au emise ordine provizorii de protecție pe numele a doi bărbați care și-au agresat partenerele.
Asistentă medicală care făcea triajul în Primăria Alba Iulia, depistată cu CoVid-19
O asistentă medicală care făcea triajul celor care intrau în Primăria municipiului Alba Iulia a fost depistată cu CoVid-19, iar municipalitatea își suspendă, marți, programul cu publicul.
Aproape 200 de gospodării și case au fost afectate de inundații în județul Alba
Aproape 200 de gospodării și case din județul Alba au fost afectate de ploile abundente de duminică și luni, peste o sută de pompieri militari și voluntari intervenind pentru înlăturarea efectelor negative ale vremii.
Geoagiu și-a revărsat apele peste orașul Teiuș | Foto
O viitură puternică, formată în urma ploilor abundente, a afectat luni mai multe gospodării din orașul Teiuș, informează autoritățile locale.
Aiudul așteaptă o nouă viitură dinspre Valea Rachișului
Primul val al viiturii s-a domolit, însă este așteaptat un al doilea val dinspre Valea Rachișului, informează Primăria municipiului Aiud. „Recomandăm tuturor celor din zonele inundabile să folosească saci cu nisip pentru a evita inundarea gospodăriilor. Cei care nu dispun de saci ne pot solicita nouă, la numărul de telefon […]














