Pacienţii oncologici din Alba şi cei cu alte afecţiuni grave care necesită intervenţii medicale de specialitate urgente în spitale din alte judeţe pot fi testaţi gratuit pentru CoVid-19 de către Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Alba.
Social
Vitezomani pe autostrăzi. Opt șoferi depistați cu viteze de peste 200 km/h
Polițiștii Brigăzii Autostrăzi din Poliția Română au depistat, în weekend, opt șoferi care au pus în pericol traficul rutier pe A1, A2, A3 și pe A10, fiind înregistrați de aparatele radar în timp ce rulau cu viteze de peste 200 km/h.
Incendiu pe A1, la un TIR ce transporta uleiuri de mașini
Remorca unui autotren încărcată cu uleiuri de mașini a fost cuprinsă de flăcări în timp ce autovehiculul se deplasa duminică pe A1, pe sensul de mers Sebeș-Sibiu, în apropiere de Cunța.
Accident pe DN1. Un mort și un rănit, în urma unui impact între un autoturism și un autotren
O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost grav rănită într-un accident produs duminică pe DN1, pe raza localității Gârbova, lângă Aiud, în urma impactului dintre un autoturism și un autotren.
Ludovic Orban a anunțat când vom putea merge la mare
Premierul Ludovic Orban a anunțat că Guvernul lucrează în acest moment la un plan prin care să se permită desfășurarea sezonului estival. Premierul speră că după 1 iunie să fie deschise hotelurile și pentru turiștii care merg în concediu la Marea Neagră, însă totul va depinde de modul în care […]
SJU Alba Iulia: șapte pacienți infectați cu CoVid-19 au fost declarați vindecați și au fost externați
În cursul zilei de vineri, șapte pacienți internați la secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia au fost declarați vindecați de CoVid-19 și au fost externați, după ce rezultatele a două teste consecutive în cazul acestora au ieșit negative, informează instituția spitaliceaacă.
Aterizare forțată a unui avion de mici dimensiuni
Un avion de mici dimensiuni a aterizat forțat vineri după amiaza în localitatea Vurpăr, comuna Vințu de Jos.
Denunțat de propria mamă. Un bărbat întors din Italia a mințit la graniță pentru a scăpa de carantină
Un bărbat din Arad este cercetat penal după ce a fost denunțat de mama sa că s-a întors în țară dintr-o zonă „roşie” a Italiei, însă la graniță a declarat că a venit din Ungaria, pentru a nu fi dus în carantină.
Organizații ale elevilor și studenților îndeamnă tinerii să rămână responsabili
Elevii, studenții și tinerii din România sunt îndemnați de Consiliul Național al Elevilor, Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România și Consiliul Tineretului din România să rămână responsabili și în perioada următoare stării de urgență, care a fost decretată pentru a limita efectele pandemiei.
Atenție! Cod Galben de vijelii în Transilvania. Județul Alba este și el avertizat
Meteorologii au emis pentru joi o atenționare cod galben de vijelii pentru 29 de județe, care durează până seara.









