16 persoane se află în carantină, la nivel naţional, pentru alte 12.927 fiind dispusă măsura autoizolării la domiciliu, informează sâmbătă Grupul de Comunicare Strategică.
Alte știri
Sebeș. Luni, întâlnire consultativă privind calitatea aerului. Rapoartele zilnice sunt pe siteul Primăriei
Primăria Municipiului Sebeș susține dreptul cetățenilor la petiționare prin intermediul site-ului oficial, anunță instituția. Astfel, pe site pot fi consultate rapoartele zilnice privind calitatea aerului în Sebeș și pot fi transmise sesizări cu privire la aspectele de mediu.
Con-A a depus o ofertă pentru modernizarea stadionului municipal din Sibiu
Compania Con-A, unul dintre cei mai importanți constructori din Transilvania, a depus o ofertă în cadrul licitației organizate de Primăria municipiului Sibiu pentru modernizarea stadionului municipal din localitate.
Lege trimisă la promulgare. Consiliul Județean Alba va primi în administrare cetățile dacice din județ
Legea prin care cetăţile dacice din Munţii Orăştiei, aflate pe lista UNESCO, vor trece în administrarea consiliilor judeţene din Hunedoara şi Alba, a fost trimisă, pe 2 martie, la Palatul Cotroceni pentru promulgare, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă, senatorul PSD Viorel Sălan.
Primăria și Consiliul Local Sebeș, „atacate” de USR cu candidați la vârsta de „30+”
Candidatul USR la Primăria municipiului Sebeş, Ioan Anghel, este un antreprenor în vârstă de 37 de ani, fost inspector antifraudă şi fost broker. El a fost prezentat în cursul unei conferințe de presă desfășurate vineri.
Sute de contravenții constatate cu ocazia unei razii în Alba Iulia și localitățile învecinate
Polițiștii din Alba Iulia au organizat, joi, 5 martie, o razie cu efective mărite, în municipiul Alba Iulia şi în localităţile rurale arondate, ocazie cu care au fost legitimate 103 persoane, controlate 125 de autovehicule şi aplicate peste 200 de amenzi.
Se poate schia pe cele 10 pârtii de la Șureanu
Toate cele zece pârtii ale domeniului schiabil Şureanu, din Munții Sebeșului, vor fi deschise la acest sfârșit de săptămână, stratul de zăpadă fiind „suficient”, iar calitatea omătului „ideală”, a transmis, vineri, Rareș Tileagă, monitor la Școala de schi „Pași Liberi”.
30 de zile de arest preventiv pentru bărbatul care a amenințat medicii din Abrud
Un tânăr din Roşia Montană, care ar fi ameninţat cu moartea personalul medical din cadrul spitalului din oraşul Abrud, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, potrivit unei decizii a Judecătoriei Câmpeni, bărbatul aflându-se sub măsura preventivă a controlului judiciar.
Polițiștii din Alba au reținut patru piromani. Incendiau mașinile datornicilor
Poliţiştii din Alba au reţinut patru persoane, printre care și un clujean, care sunt bănuite că au incendiat șase autoturisme şi a unui imobil.
Promisiune. Alianța USR – PLUS va funcționa la alegerile pentru Primăria Alba Iulia
Candidatul Uniunii Salvați România (USR) la Primăria Alba Iulia, fostul liberal Gabriel Pleșa (foto), ar urma să fie susţinut şi de PLUS, potrivit discuțiilor avute de reprezentanții celor două partide.









