Fanfara din Petrești continuă duminică seria concertelor de promenadă, menite să însuflețească, prin accentele vechilor șlagăre cu influențe săsești, atmosfera serilor de vară.
Social
O gravidă infectată cu noul coronavirus a murit la Alba Iulia
O femeie însărcinată în 25 de săptămâni a murit la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia. Femeia era infectată cu coronavirus și a fost adusă în stare gravă la Alba Iulia.
Polițiștii din Aiud au confiscat peste 260 de metri cubi de lemn
Peste 260 metri cubi de material lemnos au fost confiscați valoric de polițişti în urma unor acțiuni pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice.
Pagubele produse de inundațiile de la sfârșitul lunii iulie se ridică la peste 18 mil. lei
Peste 18,8 milioane de lei reprezintă valoarea totală a pagubelor produse luna trecută în mai multe localități din Alba, ca urmare a precipitațiilor abundente, cele mai însemnate, de peste 12,2 milioane de lei, fiind înregistrate în comuna Ighiu. Potrivit unui raport de sinteză solicitat de Agerpres, joi, Instituţiei Prefectului Alba, […]
Doi bărbați din Târgu Neamț sunt cercetați pentru furt din autoturisme
Polițiștii din Aiud au prins în flagrant doi bărbați din Târgu Neamț, județul Neamț, imediat după săvârșirea unei posibile fapte de furt. Potrivit polițiștilor, aceștia ar fi sustras catalizatoare de pe autoturisme.
Doi angajați ai Administrației Județene a Finanțelor Publice, confirmați cu noul coronavirus
Doi angajați ai Administrației Județene a Finanțelor Publice (AJFP) Alba, din Trezoreria Alba Iulia, respectiv Trezoreria Blaj, au fost confirmați cu noul coronavirus.
A fost recepționat primul lot de autostradă din 2020. Deschiderea – luna viitoare
Lotul de Autostradă Biharia – Borș cu o lungime de 5,5 kilometri a fost recepționat însă, deschiderea tronsonului din județul Bihor și a noului punct de trecere a frontierei (dintre România și Ungaria) Borș 2 se poate face doar luna viitoare, după ce și drumarii maghiari finalizează lucrările la Autostrada M 4 de 26 de km.
Turism în Regiunea Centru în luna mai: 43 de turişti străini!
Un număr de 43 de turişti străini au fost înregistraţi în Regiunea Centru în mai, lună în care România s-a aflat în stare de urgență şi, ulterior, în stare de alertă, potrivit unui raport transmis Agerpres de Direcția Regională de Statistică Alba.
Valea Arieșului sau Valea Uitării. Cum arată orașele din Munții Apuseni și de ce sunt tot mai pustii
Mulți ar spune că localitățile din Munții Apuseni sunt într-o continuă decădere pentru că s-au închis minele și uzinele de prelucrare a metalelor. Și-n mare măsură este adevărat. Într-adevăr, închiderea majorității minelor, lipsa locurilor de muncă au determinat populația să părăsească zona.
Șase aiudeni și-au pierdut ajutorul social. Ei nu au prestat munca în folosul comunității
Șase beneficiari de ajutor social și-au pierdut sprijinul pentru că nu au prestat orele de muncă în folosul comunității, informează Primăria municipiului Aiud.









