Polițiștii din Sebeș l-au reținut pe un bărbat care este cercetat pentru violență în familie și care nu a respectat ordinul de protecție care îl obliga să nu se apropie de soția sa, informează Inspectoratul de Poliție al Județului (IPJ) Alba.
Social
Turist cu probleme medicale, evacuat de salvamontiști din Cheia
Un turist care ar fi suferit un accident vascular cerebral în timp ce se afla luni într-un cătun din Munții Apuseni urmează să fie evacuat din zonă pe cale terestră, de către salvamontiști, neputând fi făcut acest lucru pe cale aeriană, cu toate că a fost trimis și un elicopter […]
Un pescar s-a înecat în Mureș, la Vințu de Jos
Un bărbat din Alba aflat luni la pescuit pe malul râului Mureș, pe raza localității Vințu de Jos, a murit după ce a căzut în apă, de unde a fost scos de alte persoane aflate în zonă.
Partea de apus a județului Alba, sub cod galben de vânt și vijelie
Vremea instabilă se menține în Crișana, Banat și local în Transilvania. Administrația Națională de Meteorologie a emis, luni dimineața, o avertizare de cod galben care vizează și întreg județul Bihor.
Ocupații abandonate. Un singur meșter din Apuseni mai face opinci
Un singur meșter popular mai confecționează în prezent în zona Munților Apuseni opinci, odinioară încălțămintea de bază a moților, care, acum, sunt mai apreciate de turiștii străinii decât de localnici.
Primele concerte în aer liber în Piața Cetății
Cvartetul de coarde „Augustin Bena” și Ansamblul Folcloric al Județului Alba vor susține, duminică și luni, două concerte de excepție în aer liber, în Piața Cetății din Alba Iulia, acestea fiind primele evenimente culturale cu public organizate în oraș după declanșarea pandemiei CoVid-19.
Reîncep spectacolele în aer liber. Autoritățile anunță amenajarea unui spațiu în Cetatea Alba Carolina
În Alba reîncep spectacolele în aer liber, anunță Consiliul Județean Alba.
Cugirean amendat cu 8000 de lei, după ce a anunțat că a pus o bombă la o primărie
Un bărbat din Cugir a fost amendat cu 8.000 de lei pentru alertarea falsă a polițiștilor, după ce a sesizat, la 112, fapte ireale, printre care amplasarea unei bombe la o primărie din Dâmbovița, a informat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba.
Aiud: Furt de flori de pe podul de la Liceul Tehnologic. Autoritățile vor face plângere la poliție | Video
Mai multe flori care decorau podul de lângă Liceul Tehnologic din Aiud au fost furate, luni dimineața, cu tot cu jardiniere, informează Primăria municipiului Aiud.
Biserica de la Câlnic va fi reabilitat cu fonduri europene nerambursabile
Biserica evanghelică din cadrul Ansamblului Cetate Câlnic, ansamblu protejat UNESCO, va fi reabilitată printr-un proiect cu fonduri europene, în valoare totală de peste 3,8 milioane de lei, implementat de către Parohia Evanghelică, potrivit unui comunicat transmis Agerpres. Prin această investiție se urmărește creșterea atractivității turistice a zonei prin dezvoltarea monumentului […]









