Organele de cercetare penală au primit rezultatele expertizei tehnice complexe efectuată de către INSeMEx Petroșani în cazul deflagraţiei produse în toamna lui 2018 la Fabrica de Arme Cugir, soldată cu decesul unei angajate, de curând fiind finalizată şi cercetarea realizată de ITM Alba
Social
Zece pacienți vindecați de CoVid-19 au fost externați din Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia
În cursul zilei de marți 2 și miercuri 3 iunie, 10 pacienți internați la secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia au fost declarați vindecați de CoVid-19 și au fost externați.
Coliziune în zona Lancrăm. Două persoane au fost grav rănite
Două persoane au fost grav rănite, miercuri, după ce un autoturism și un TIR au intrat în coliziune pe DN 1, în zona localității Lancrăm din județul Alba.
Tânăr din Alba Iulia prins că fura produse alimentare
Polițiștii din Alba Iulia l-au reținut pe un tânăr din Alba Iulia care ar fi sustras produse alimentare dintr-un magazin, pe care le-a ascuns sub haine, informează un comunicat al Inspectoratului de Poliție al Județului Alba.
Părintele hidroenergeticii românești, Dorin Pavel, evocat la Sebeș
Autoritățile locale din Sebeș evocă, duminică, personalitatea inginerului și profesorului Dorin Pavel, fondatorul hidroenergeticii românești, cu ocazia aniversării celor 120 de ani de la nașterea sa.
Tânăr din Cugir, depistat la volan sub influența unor substanțe psihoactive
Un tânăr din Cugir a fost depistat de poliţişti în timp ce conducea un autoturism fiind sub influenţa unor substanţe psihoactive, a informat, duminică, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba.
Ludovic Orban, amendat după cheful de la Palatul Victoria. Câți bani a plătit premierul
Ludovic Orban a plătit două amenzi după ce pe internet au apărut imagini în care premierul fuma și nu purta mască de protecție la Palatul Victoria.
Tânăr de 18 ani reținut de polițiști după ce s-a filmat în timp ce chinuia o pisică
Un tânăr de 18 ani a fost reținut după ce s-a filmat în timp ce chinuia o pisică. Tânărul a postat clipul pe Facebook.
Doar unul din cinci elevi din clasa a VIII-a și a XII-a din Alba Iulia au acceptat să fie testați de coronavirus
Mai puţin de 20% dintre elevii din clasele a VIII-a şi a XII-a din Alba Iulia şi-au dat acordul să fie testaţi gratuit pentru CoVid-19, un procentaj asemănător fiind înregistrat şi în rândul personalului didactic şi nedidactic.
Aiudul mai are un singur bolnav de CoVid-19
Începând de marți seara, la Aiud mai există un singur caz activ CoVid-19, informează primarul municipiului, Oana Badea.









