Un bărbat din judeţul Botoşani este cercetat pentru distrugere din culpă după ce ar fi lăsat nesupravegheate resturile vegetale incendiate în apropierea depozitului de lemne al Mănăstirii Râmeţ şi a provocat daune de peste 200.000 de lei.
Social
Decizie definitivă în dosarul „crimei de la Mediaș”
Curtea de Apel (CA) Alba Iulia a majorat miercuri pedepsele date inițial la Tribunalul Sibiu pentru doi dintre inculpații din dosarul „crimei de la Mediaș”, fiind dispusă, totodată, și majorarea cuantumului daunelor morale acordate părților civile, decizia fiind definitivă. Instanța a procedat la o nouă judecată, dispunând în final ca […]
Pescari amatori, amendați de jandarmi pentru încălcarea prevederilor ordonanțelor militare
Doi tineri din Alba au fost amendați de jandarmi cu câte 2.300 de lei, după ce au fost surprinși la pescuit pe o baltă naturală neamenajată, în perioada de prohibiție și, totodată, fără a avea asupra lor declarație pe proprie răspundere.
Suport psihologic online, oferit angajaților din instanțele de judecată
Toţi angajaţii Curţii de Apel (CA) Alba Iulia şi ai celor 19 instanţe din circumscripţia teritorială a acesteia – din Alba, Hunedoara şi Sibiu, pot beneficia de suport psihologic de specialitate oferit online de psihologul instanţei, potrivit unui comunicat transmis, miercuri, Agerpres.
Incendiu într-un bloc de locuințe din Câmpeni
Aproximativ 30 de persoane au fost evacuate, miercuri, dintr-un bloc de locuinţe din oraşul Câmpeni, în urma izbucnirii unui incendiu într-un apartament, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Alba.
Sibian prins la volan fără permis în localitatea Beldiu
Marți, 21 aprilie, în jurul orei 18.50, polițiștii din Teiuș, au oprit, pentru control, în localitatea Beldiu, un autoturism condus de un tânăr de 28 ani, din Cisnădie, județul Sibiu.
O femeie în vârstă de 71 de ani s-a vindecat de CoVid-19. Ea a fost externată din SJU Alba Iulia
O femeie în vârstă de 71 de ani, îngrijită în cadrul secției de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia, s-a vindecat de CoVid-19, boală cauzată de infectarea cu noul coronavirus SARS-CoV-2, informează Biroul de presă al instituției medicale.
Ocna Mureș. 14 persoane sunt izolate preventiv la domiciliu, toate în stare bună
În data de 21 aprilie, în orașul Ocna Mureș situația este constantă, la fel ca în precedentele două zile, informează autoritățile locale.
Un angajat al UM Cugir este cercetat penal după ce şi-a infectat doi colegi cu CoVid-19
Un angajat al Uzinei Mecanice Cugir este cercetat penal după ce, cu toate că manifesta simptome specifice infectării cu SARS-CoV-2, s-a prezentat la serviciu, transmiţând virusul altor doi colegi, potrivit unui comunicat transmis, marţi, Agerpres, de Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.
Ordin provizoriu de protecție pentru un bărbat din Sohodol
Luni, 20 aprilie, în urma unui apel prin 112, polițiștii Secției 9 Poliție Rurală Câmpeni au intervenit la o locuință din comuna Sohodol unde era semnalată o faptă de violență în familie.









