57 de persoane diagnosticate cu CoVid-19 erau internate marţi în spitalele din Alba, din care majoritatea cu o evoluţie clinică bună, nefiind niciun caz în stare critică, potrivit unui comunicat dat publicităţii de către Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Alba.
Social
„Paștile” vor fi distribuite într-o pungă ce va conține o pâine mică preambalată
„Paştile” vor fi distribuite la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia vineri şi sâmbătă, între orele 11,00 şi 15,00, prioritate având între 11,00 şi 13,00 persoanele de peste 65 de ani, fiecare credincios urmând să primească o pungă ce va conține o pâine mică rotundă preambalată şi o sticluță cu vin […]
Alcoolul, greu de alungat de la volan
În weekend, polițiștii din Alba s-au confruntat cu mai multe cazuri de șoferi urcați la volan sub influența băuturilor alcoolice. Doi dintre aceștia sunt cercetați pentru săvârşirea infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
Scandal la fabrica De’Longhi din Cluj. Conducerea ar fi ascuns un caz de infectare cu coronavirus
Deputatul Emanuel Ungureanu, vicepreședinte în Comisia de Sănătate a Parlamentului, susține că, la fabrica De’Longhi din Jucu ar fi fost ascuns un caz de coronavirus.
Arhiepiscopul Kovács: A găsi esența adevărată, fără miros de tămâie – marea oportunitate
Sărbătorile Pascale din acest an sunt deosebite, cu celebrări ținute cu ușile închise, fără prezența credincioșilor, dar „marea oportunitate” este aceea de „a găsi esența adevărată și miezul sărbătorii, fără miros de tămâie și cântecul corului”, spune Arhiepiscopul romano-catolic de Alba Iulia, Kovács Gergely.
Ocna Mureș. 56 de persoane sunt izolate la domiciliu, iar alte cinci au fost confirmate cu CoVid-19
Vineri, numărul persoanelor aflate acum în izolare la domiciliu în orașul Ocna Mureș a ajuns la 56, iar cinci șoferi de TIR se află în autoizolare, se arată într-o informare a Primăriei Ocna Mureș.
Asociația „Un pas înainte Alexandra” a donat măști, mănuși botoșei de protecție spitalului din Aiud
Asociația „Un pas înainte Alexandra” a făcut o donație de echipamente de protecție și igienă spitalului din Aiud „în vederea susținerii spitalului (…) în lupta cu pandemia mondială de CoVid-19”, informează organizația neguvernamentală aiudeană.
Blăjean amendat cu 2.000 de lei pentru că a plecat să bea o bere la un prieten
Un tânăr din Blaj reîntors din străinătate și ieșit, recent, dintr-un centru de carantină a fost amendat cu 2.000 de lei pentru că, fără a avea completată o declarație pe propria răspundere, s-a dus să bea „o bere la un prieten”, devenind, în plus, și recalcitrant față de forțele de […]
Centrul de Dializă din Alba Iulia. Zece pacienți și patru angajați au fost testați pozitiv
Zece pacienți și patru angajați ai Centrului de Dializă din Alba Iulia au fost confirmați cu noul coronavirus, dintr-un număr de 297 de persoane testate, din care 56 personal medical și auxiliar, a anunțat, vineri, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică (DSP) Alba, Alexandru Sinea.
„Scutul pădurii” a scos la iveală cinci infracțiuni și a dus la confiscarea s 140 m.c. de lemn
Poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba împreună cu jandarmii şi specialişti silvici au organizat o acțiune pentru „prevenirea şi combaterea delictelor silvice”. Au fost făcute zeci de controale în teren şi pe drumurile publice în urma cărora a fost confiscată cantitatea de 140 de metri cubi de lemn.









