Zeci de pompieri militari şi voluntari din judeţul Alba intervin pentru stingerea unor incendii care se manifestă pe o suprafaţă totală de peste 60 de hectare de vegetaţie uscată şi litieră de pădure, potrivit unui comunicat transmis Agerpres, joi, de către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
Social
Arhiepiscopia Ortodoxă Alba Iulia donează combinezoane și măști de protecție Spitalului Județean
Sute de combinezoane de protecție și 2.000 de măști, în valoare totală de peste 22.000 de lei, au fost donate de Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia, prin proiectul „Solidaritate pentru Viață”, Spitalului Județean de Urgență (SJU).
Aiud. Autoritățile au început distribuirea a 10.000 de măști
Angajați ai Primăriei, reprezentanții satelor și voluntari au început, joi, să distribuie pe străzile municipiului Aiud măști din bumbac cu două straturi, care pot fi spălate, fierte și reutilizate, informează Primăria Aiud.
Ciuruleasa și coronavirusul. Cum a ajuns epidemia în creierii munților
Este „ciudat ca o epidemie, fie ea și planetară, să lovească în creierii munților, într-un sat izolat, cu case îndepărtate una de alta, fără restaurante, cinematografe, piețe aglomerate, fără aeroport și nici măcar cu gară. Așadar, ce s-a întâmplat?”, scrie, miercuri, publicația Transilvaniareporter.ro, într-un reportaj dedicat situației din comuna Ciuruleasa.
DPS Alba a făcut 1250 de teste în două săptămâni
În jur de 1.250 de teste au fost efectuate în judeţul Alba de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) în aproape două săptămâni, cu o capacitate actuală de testare de 200 de teste pe zi, anterior fiind realizate aproximativ 120 în decursul a trei săptămâni la un laborator din Cluj-Napoca.
Primul caz de coronavirus confirmat la Aiud
DSP Alba a confirmat primul caz de Coronavirus în Rădești, informează, miercuri dimineața, Primăria municipiului Aiud.
Patru angajați ai SJU Alba Iulia, testați pozitiv, după contactul cu un pacient cu coronavirus
Un medic, două asistente şi o infirmieră de la Secţia de Gastroenterologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Alba Iulia, care au intrat în contact cu un pacient confirmat cu coronavirus, au fost testate pozitiv, cele patru cadre medicale fiind asimptomatice.
Carantinat și cu dosar penal. A plecat la cumpărături, deși era în izolare la domiciliu
Un bărbat din Alba Iulia care nu a respectat măsura izolării la domiciliu, plecând la cumpărături, a fost plasat în carantină instituționalizată și s-a ales cu dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de zădărnicire a combaterii bolilor.
Un bebeluș de 19 zile, născut în Franța, este cel mai tânăr pacient cu coronavirus din Alba
Un bebeluş de doar câteva zile, aflat într-un centru de carantină alături de mama sa, după ce s-au întors din Franţa, este cel mai tânăr bolnav de coronavirus înregistrat în Alba, judeţ în care până marţi au fost confirmate 71 de cazuri.
Un pensionar de 87 de ani a donat 10.000 de lei spitalului din Cugir
Un pensionar în vârstă de 87 de ani din Cugir a donat luni 10.000 de lei Asociaţiei Spitalului Orăşenesc Cugir, sumă ce va fi folosită pentru achiziţia de echipamente medicale, potrivit unei postări de pe pagina de facebook a Asociaţiei.









