Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie a precizat când ar fi posibilă în țara noastră o relaxare a restricțiilor de liberă circulație a cetățenilor.
Social
Doi bărbați și două femei din Alba, testați pozitiv: Numărul total de cazuri de coronavirus a ajuns la 11
Patru noi cazuri de coronavirus au fost confirmate joi în Alba, fiind testaţi pozitiv doi bărbaţi, de 85 şi, respectiv, 40 de ani, şi două femei, de 63 şi, respectiv, 49 de ani, ridicând la 11 numărul total înregistrat până în prezent în judeţ.
Întrerupere a alimentării cu apă la Teiuș
În urma unei „avarii importante” la rețeaua de alimentare cu apă potabilă, furnizorul Apă CTTA „este obligat” să oprească distribuirea de apă potabila în orașul Teiuș, informează pe pagina sa de socializare Primăria locală. „Sperăm că remedierea avariei se va face într-un timp scurt, astfel încât orașul să nu aibă […]
Au fost testate 120 de cadre medicale din județul Alba. Niciunul nu este infectat cu CoVid-19
Toate testele efectuate în rândul personalului medical al Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia până miercuri, în număr de 120, au ieșit negative, potrivit unui comunicat transmis Agerpres de instituție. „Până miercuri, 01.04.2020, s-au recoltat probe biologice pentru depistarea CoVid-19 de la 120 de cadre medicale ale Spitalului Judeţean […]
O femeie de 49 de ani, al șaselea caz de coronavirus depistat în județ
O femeie în vârstă de 49 de ani, din Alba Iulia, a fost diagnosticată miercuri seara cu coronavirus, fiind internată în Secția Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia, potrivit unui comunicat transmis Agerpres.
Un colaborator al Primăriei Zlatna, testat pozitiv cu CoVid-19
Un bărbat în vârstă de 77 de ani, originar din Iaşi, dar în prezent aflat într-o relaţie contractuală cu Primăria Oraşului Zlatna, a fost testat pozitiv, marţi, cu coronavirus, acesta fiind cel de-al cincilea caz de acest gen înregistrat în judeţul Alba.
În sprijinul nevoiașilor. Acțiune umanitară derulată de Protopopiatul Ortodox Alba Iulia
O acţiune umanitară pentru ajutorarea a zeci de persoane nevoiaşe, afectate de pandemia de coronavirus, a fost demarată de Protopopiatul Ortodox Alba Iulia, sub titulatura „Solidaritate prin Filantropie”, potrivit unui comunicat dat publicității marţi.
Un bărbat din Apuseni a fost diagnosticat cu coronavirus
Un bărbat în vârstă de 70 de ani, din Apuseni, a fost confirmat cu Covid-19, acesta fiind cel de-al patrulea caz înregistrat în județul Alba, el fiind internat în prezent în secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia. În același timp, prima pacientă din Alba […]
Mulți antreprenori doresc să își susțină afacerile, nu să trimită oamenii în șomaj
Mulţi antreprenori vor să continue activitatea, să îşi plătească salariaţii şi să îşi extindă serviciile şi vânzările, în condiţiile în care pandemia de coronavirus i-a pus în faţa unui „blocaj fără precedent”, ce poate conduce la faliment, arată o analiză realizată de o companie de consultanţă.
Adolescenți din Cugir, suspectați că au furat 300 de litri de motorină
Trei tineri din Cugir sunt cercetați pentru furt calificat după ce ar fi sustras, din rezervorul uni camion, 300 de litri de motorină.









