Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba a comunicat că a fost confirmat și primul caz de CoVid-19 al unui cetățean din municipiul Aiud.
Social
Numărul de cazuri confirmate – 49, nu 34, cum a transmis GCS
Numărul de cazuri confirmate cu coronavirus în Alba era luni de 49, nu de 34, aşa cum a prezentat, în comunicatul dat publicităţii, Grupul de Comunicare Strategică (GCS), au precizat reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Alba. Buletinul de presă al GCS susţine că, potrivit raportărilor Institutului Naţional de Sănătate […]
Un medic, două asistente și alți cinci pacienți de la un centru de dializă, testați pozitiv
Un medic, două asistente şi alţi cinci pacienţi de la Centrul de Dializă din Alba Iulia, contacţi ai două femei care urmau tratament aici şi care au fost confirmate la sfârşitul săptămânii cu coronavirus, au fost testaţi pozitiv, urcând astfel la 10 numărul celor infectaţi în această unitate, potrivit informaţiilor […]
Tânăr din Sebeș prins la furat. Polițiștii au folosit arma pentru a-l prinde
Un tânăr din Sebeș, care ar fi trebuit să fie în arest la domiciliu, a fost prins în timp ce se afla la furat, iar polițiștii au folosit armamentul din dotare pentru că suspectul nu s-a supus somațiilor legale, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba.
Patru noi cazuri de infectare cu CoVid-19 au fost raportate în județul Alba
Alți patru pacienți au fost confirmați cu CoVid-19, în urma analizelor efectuate, duminică, în cadrul Laboratorului Direcției de Sănătate Publică (DSP) Alba. Este vorba despre două femei, în vârstă de 61 și 48 de ani, respectiv de doi bărbați, în vârstă de 56 și 62 de ani, informează un comunicat […]
Opt dintre bolnavii de coronavirus au fost transferați la spitalul din Blaj
Opt dintre bolnavii de coronavirus internaţi în Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Alba Iulia au fost transferaţi în Spitalul Municipal Blaj, desemnat spital suport de către Ministerul Sănătăţii, în unitatea din Alba Iulia mai aflându-se duminică spitalizaţi şapte pacienţi confirmaţi cu CoVid-19.
Șapte pacienți infectați cu CoVid-19 sunt internați la Spitalul Județean Alba Iulia
Cadrele medicale de la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia acordă îngrijiri de specialitate, în prezent, la șapte pacienți confirmați cu CoVid-19, boală cauzată de infectarea cu noul coronavirus (SARS-CoV-2), se arată într-un comunicat de presă al instituției.
Numărul infectaților s-a dublat în județul Alba. Focar în anchetă epidemiologică la Ciuruleasa
Direcţia de Sănătate Publică a declanșat o ancheta epidemiologică în comuna Ciuruleasa din Alba, unde au fost confirmate 11 cazuri de îmbolnăvire cu CoVid-19.
Două paciente de la Centrul de Dializă din Alba Iulia au fost testate pozitiv
Două paciente care urmau tratament la Centru de Dializă din Alba Iulia au fost confirmate pozitiv la noul coronavirus, potrivit informaţiilor furnizate, duminică, de directorul executiv al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Alba, Alexandru Sinea.
Cum și-a făcut un tânăr din Ighiu curaj să șofeze fără permis de conducere
Joi seara spre miezul nopții, în jurul orei 23,30, polițiștii din Galda de Jos au oprit, în comuna Șard, un automobil condus de un bărbat din comuna Ighiu. Acesta se afla sub influența băuturilor alcoolice și nu a putut prezenta permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.









