Trei angajați, dintr-un total de 35 testați, ai Centrului de îngrijire și asistență pentru persoane adulte cu dizabilități Abrud au fost depistați cu noul coronavirus, potrivit unui comunicat transmis, marți, Agerpres, de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba.
Social
DSP Alba anunță 18 focare active în județ, cu 332 de cazuri de CoVid-19
Numărul focarelor de CoVid-19 active luni în județul Alba este de 18, însumând 332 de cazuri, din care cel mai mare este de 136 de cazuri, aferent Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică Galda de Jos, potrivit informațiilor date publicității de Direcția de Sănătate Publică Alba.
Tentativă de suicid în Aiud semnalată de Interpol Washington
Polițiștii din Alba au fost informați că Interpol Washington a înregistrat o tentativă de suicid în municipiul Aiud, respectiv că o persoană ar fi solicitat ajutor, prin intermediul unui site de consiliere psihologică, inducând astfel ideea că ar dori să se sinucidă.
Primăria Teiuș primește, începând de joi, cereri pentru ajutoarele de încălzire
Primăria orașului Teiuș aduce la cunoștința cetățenilor că, începând cu data de 15 octombrie, distribuie cereri și declarații pentru acordarea ajutorului de încălzire.
Centrul de recuperare din Galda de Jos a fost carantinat
Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică Galda de Jos, unde au fost depistați cu noul coronavirus 132 de beneficiari și angajați, va fi carantinat, potrivit unei decizii adoptate, sâmbătă seara, în cadrul unei ședințe extraordinare, de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Alba.
Polițiștii nu slăbesc măsurile de control pentru prevenirea infectărilor cu nou coronavirus
Inspectoratul de poliție Județean Alba intensifică activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de CoVid-19, informează instituția.
Crucea Roșie donează echipamente de protecție și dezinfectanți Spitalului municipal Blaj
Filiala de Cruce Roșie a Județului Alba a donat Spitalulului municipal Blaj, în calitate de spital suport CoVid-19, o cantitate însemnată de materiale în valoare de 51.054 lei, destinate desfășurării în condiții optime a activității medicale, informează instituția donatoare.
Festivalul de folk „Ziua de Mâine” se anulează din cauza pandemiei
Festivalul Național de Muzică Folk „Ziua de Mâine”, cel mai important festival concurs de muzică folk din România, își anulează ediția din acest an din cauza pandemiei, a informat miercuri Centrul de Cultură „Augustin Bena” din Alba Iulia.
O persoană a murit și nouă sunt pozitive la CoVid-19 într-un centru de recuperare neuropsihiatrică
O persoană a murit și nouă au fost depistate pozitiv la infecția cu SARS-CoV-2 în urma unui triaj epidemiologic efectuat la Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică pentru persoane adulte cu dizabilități din localitatea Galda de Jos.
Administratorul casei destinate vârstnicilor din Șeușa a fost amendat cu 2.500 lei
Administratorul casei pentru vârstnici din Șeușa, unde 36 de persoane au fost confirmate cu CoVid-19, a fost sancționat cu 2.500 de lei de către Direcția de Sănătate Publică Alba pentru că nu a solicitat testarea beneficiarilor și a personalului o dată la două săptămâni, potrivit metodologiei în domeniu.










