21 de beneficiari și patru angajați ai unui cămin privat pentru persoane vârstnice din satul Şeușa, comuna Ciugud, au fost depistați cu noul coronavirus, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al primăriei, Dan Lungu.
Social
Traficant arestat preventiv. Bărbatul vindea cannabis în localurile din Alba Iulia
Un traficant de droguri care vindea cannabis și etnobotanice în zona unor localuri din municipiul Alba Iulia, profitând de petrecerile care aveau loc acolo, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Alba au dispus reținerea […]
Un băiat de 13 ani a fost găsit la o stână, după trei zile de la dispariția sa
Un băiat în vârstă de 13 ani, dispărut în urmă cu trei zile de la o stână, a fost găsit la o altă stână din județul Sibiu, a anunțat luni, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean.
Cursuri mutate în online, în urma infectării cu CoVid-19 a unor elevi
Mai multe cazuri de infectare cu CoVid-19 au fost înregistrate în rândul unor elevi din Alba, motiv pentru care săptămâna viitoare unitățile de învățământ respective vor funcționa pe scenariul 3 (roșu), potrivit unei hotărâri adoptate vineri de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Alba.
Mașină lovită de trenul București-Viena; șoferul a părăsit autoturismul la timp
Un autoturism a fost lovit, joi seara, în municipiul Blaj, de un tren care circulă între București și Viena, IR 346, fără a face victime, șoferul reușind să iasă din mașină înaintea impactului.
14 pacienți dializați au fost confirmați cu noul coronavius
Un nou focar de CoVid-19 a fost depistat în Alba, la Centrul de Dializă din Alba Iulia, unde sunt 14 pacienți confirmați cu noul coronavirus, o situație asemănătoare fiind înregistrată, aici, la începutul lunii aprilie, atunci fiind depistați pozitiv și angajați.
Paturile destinate pacienților cu CoVid-19 au fost suplimentate
Spitalele din Alba au suplimentat față de săptămâna trecută numărul paturilor destinate pacienților infectați cu CoVid-19, în contextul în care zilnic, în ultima perioadă, au fost înregistrate în județ câteva zeci de noi cazuri.
Apel pentru donarea de sânge pentru cel puțin cinci cazuri critice
Centrul de Transfuzie Sanguină Alba a lansat, miercuri, pe Facebook, un apel pentru donarea de sânge de către persoane cu grupa 0, menționând că cel puțin 5 bolnavi, din care o tânără cu leucemie, un bărbat cu limfom și un pacient infectat cu CoVid-19, au mare nevoie de sânge și trombocite.
Alte patru asistente de la Spitalul Județean de Urgență au fost testate pozitiv CoVid-19
Alte patru asistente ale spitalului din Alba Iulia au fost depistate cu noul coronavirus, principala pistă luată în calcul, în cadrul anchetei epidemiologice, care a dus la apariția focarului de la cea mai mare unitate de sănătate din județ fiind nerespectarea măsurilor de protecție. „Patru asistente, din care una reîntoarsă […]
O angajată a Primăriei Săliștea a fost testată pozitiv la noul coronavirus
O angajată a Primăriei Săliștea a fost confirmată cu noul coronavirus, a anunțat, marți seara, pe pagina de Facebook a instituției, primarul Aurel Emil Stănilă.










