Miercuri, 9 aprilie, poliţiştii Serviciului Ordine Publică – Biroul de Combatere a Delictelor Silvice au desfăşurat un control la Ocolul Silvic Cugir, unde au constatat că un reprezentant al ocolului a expediat fără respectarea normelor silvice, 38,7 metri cubi de material lemnos.
Social
Percheziţie în Jidvei. Amenințare cu atac cu rachete
Procurorii DIICOT efectuează miercuri o percheziţie pe raza comunei Jidvei, judeţul Alba, la domiciliul unei persoane în vârstă de 46 de ani suspectată că ar fi amenințat cu atac cu rachetă asupra unei fundații din capitală.
Cu tractorul la plimbare prin Baia de Arieș
La data de 9 aprilie 2019, în jurul orei 22.30, poliţiştii de ordine publică din Baia de Arieş, în timp ce acţionau pe strada Republici, din oraşul Baia de Arieş, au oprit, pentru control, un tractor condus de un bărbat de 60 de ani, din Baia de Arieş.
Fără permis, călare pe o motocicletă neînmatriculată și băut bine, a ajuns într-un șanț
Poliţiştii rutieri din Sebeş l-au depistat pe un tânăr de 26 de ani din comuna Pianu, judeţul Alba, care a condus o motocicletă neînregistrată, fără a deţine permis de conducere corespunzător categoriei şi sub influenţa băuturilor alcoolice.
Procesul Berbeceanu-Tarnu se va rejudeca la aceeași instanță de fond
Procesul în care fostul şef al Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba Iulia Traian Berbeceanu cere unui fost şef al SRI Alba, Ioan Tarnu, daune morale şi materiale, se va relua la instanţa de fond, potrivit unei decizii dispuse marţi de Tribunalul Alba.
1852 de persoane au beneficiat de screening medical gratuit la Aiud
În perioada 2 – 5 aprilie 2019 Asociația Serviciul de Ajutor Maltez în România, Sucursala Aiud, în parteneriat cu Primăria Aiud a organizat cel mai mare program gratuit de screening medical pentru persoane adulte și copii din municipiul Aiud și din localitățile aparținătoare.
A încercat să șmenuiască o vânzătoare din Aiud
Poliţiştii din Aiud au identificat o femeie ca persoană bănuită de săvârşirea unei infracțiuni de înşelăciune prin metoda „şmen”, informează Inspectoratul de Poliție Județean Alba.
Sâmbătă, la „ora închiderii”, un sebeșean șofa amețit prin oraș
Sâmbătă, 6 aprilie, în jurul orei 22.05, poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Sebeş, l-au depistat pe un bărbat de 42 de ani, din Sebeş, care a condus un autoturism pe strada Mihai Eminescu din municipiu sub influenţa băuturilor alcoolice.
Au furat din Blaj și au fost arestați la Craiova
Poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Alba au reţinut duminică patru persoane, un bărbat si trei femei, bănuite de furt. Acestea ar fi intrat în locuinţa unei femei de 59 de ani din Blaj de unde ar fi sustras bani şi bijuterii în valoare totală de 28000 lei.
Incendiu la Spitalul Județean Alba
Un incendiu a izbucnit, duminică seara în jurul orie 18.00, la o magazie de lenjerie ce aparține de secția de gastroenterologie a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia, situată la etajul 3. Incendiul a fost soldat doar cu pagube materiale și nicio persoană nu a fost rănită.









