Un bărbat din Cugir a rămas fără braţul drept după ce a căzut de la etajul III al unui bloc din oraş. El a dorit să coboare la etajul al doilea, pentru a intra pe geam în apartamentul proprietate personală, pentru că a rămas fără chei.
Social
Ziua Mondială a Sănătății se va desfășura sub sloganul „Prin prevenție, sănătate pentru toți!”
Direcţia de Sănătate Publică a Judeţului Alba organizează în perioada 7-14 aprile activităţi de informare şi conştientizare a populaţiei și a personalului medical din medicina primară cu privire la importanța Acoperirii Universale cu Servicii de Sănătate Preventive.
„Descoperă cum să ieși învingător din conflicte” ajunge la Alba Iulia
Speakerul Zoltan Veres (foto), trainer și coach în domeniul Inteligenței Emoționale, va susține marți, 16 aprilie 2019, la Alba Iulia, conferința gratuită „Descoperă cum să ieși învingător din conflicte”. Evenimentul este organizat de compania Refleqt Online din Cluj-Napoca, va avea două sesiuni, de la ore diferite. Prima sesiune, cea de […]
Pericol public. Câteva zeci de tone de îngrășământ chimic au fost confiscate de polițiști
Zeci de tone de îngrăşământ chimic, depozitate în apropierea unor recipiente cu motorină au fost confiscate de poliţişti, informează un comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba.
Bărbat dispărut. Cei care l-au văzut sunt rugați să anunțe polițiștii
Poliţiştii din Alba caută un bărbat din municipiul Alba Iulia care a plecat de acasă şi nu a revenit. Persoanele care dețin informații care să ajute la găsirea acestuia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la numărul de urgență 112.
Apel către Papa Francisc: Faceți ceva pentru prima biserică creştină din Transilvania!
Mai multe ONG-uri din Alba au transmis o scrisoare Papei Francisc în care îi adresează rugămintea ca, în cadrul vizitei pe care o va efectua în România, să identifice o soluţie de punere în valoare a ruinelor primei biserici creştine din Transilvania.
Doi bărbaţi, amendaţi cu câte 6.000 de lei pentru că au dat foc vegetației uscate
Doi bărbați, în vârstă de 77, respectiv 61 de ani, au fost amendaţi de Poliţie cu câte 6.000 de lei pentru că au dat foc vegetaţiei uscate de pe două terenuri de fânaţ, iar incendiile au scăpat de sub control, ameninţând bunurile cetăţenilor şi fondul forestier.
Expoziție temporară „Icoana din Cruce”, la Sebeș
Primăria municipiului Sebeș și Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, anunță vernisarea, joi, 4 aprilie 2019, începând cu ora 16, la Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș, expoziției temporare „Icoana din Cruce”, realizată de artistul plastic Klara Pădurean.
Obeliscul lui Horea, Cloșca și Crișan a fost din nou vandalizat
Cel mai important monument de for public din România – Obeliscul lui Horea, Cloşca şi Crişan din Alba Iulia, ridicat în perioada interbelică prin contribuţia populaţiei, a fost, din nou, profanat de necunoscuţi, care şi-au scris cu carioca iniţialele sau prenumele pe faţada estică.
Ziua în care radarele umplu drumurile țării
Zeci de poliţişti rutieri din Alba sunt angrenaţi, miercuri, într-o amplă acţiune de 24 de ore, derulată pe principalele şoselele din judeţ, care are ca scop „liniștirea” vitezomanilor. Acţiunea, denumită Speed Marathon, a scos toate radarele pe străzi.









