Ziua Mondială a Sănătăţii Orale, o iniţiativă a Federaţiei Internaţionale a Dentiştilor (FDI), este sărbătorită anual pe data de 20 martie, informează Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba.
Social
Angajat la mai multe localuri din Sebeș, un tânăr a delapidat peste 60.000 de lei
Poliţiştii din Alba au reţinut un tânăr de 22 de ani bănuit de delapidare. În calitatea sa de angajat al unor localuri în care funcţionează jocuri de noroc, şi-ar fi însuşit încasările.
Tuneri cercetaţi pentru tulburarea liniștii publice
Poliţiştii din Alba Iulia au reţinut doi tineri care în noaptea de sâmbătă spre duminică au tulburat liniştea din oraş şi l-au agresat pe un cunoscut.
Un șofer din Alba a lovit un pieton și l-a târât sub TIR câteva sute de metri
Un pieton a decedat după ce a fost lovit de un TIR pe DN7, în localitatea Boiţa, care l-a târât apoi 400 de metri, după care victima a fost lovită de un autoturism, informează Inspectoratul de Poliție al Județului (IPJ) Sibiu.
Poliția continuă vânătoare de hoți de curent
Alte trei imobile, racordate ilegal la reţeaua de energie electrică, au fost descoperite de poliţişti împreună cu reprezentanţi ai societăţii de distribuţie a energiei electrice. Proprietarii acestora s-au ales cu dosare penale, informează Inspectoratul de Poliție Județean Alba.
Acțiuni împortiva tăierilor ilegale de lemn. Au participat și polițiști din județul Cluj
În zilele de 13 și 14 martie 2019, Serviciul de Ordine Publică din Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori precum şi a faptelor ilegale asociate cu tăierile, transportul și comercializarea lemnului.
Alertă! Noi cazuri de gripă, scarlatină și varicelă în Alba. Ce recomandă medicii
Noi cazuri de gripă, scarlatină și varicelă au apărut, în ultimele zile, la copii, în județul Alba. Direcția de Sănătate Publică (DSP) anunță că dorește să aducă la cunoștința părinților informații despre aceste boli, despre îmbolnăvirile existente și modalități de prevenire.
Sebeșul și-a premiat doamnele speciale în cadrul celei de treia ediții a „Galelor Doamnelor de Succes”
Marţi, 12 martie 2019, la Sebeş s-a desfăşurat cea de-a III-a ediţie a „Galei Doamnelor de Succes”, eveniment ce a marcat Ziua Internaţională a Femeii, informează Primăria municipiului Sebeș.
Razie în Alba Iulia. S-au dat amenzi de peste 20 de mii de lei și au fost identificați trei infractori
Poliţia municipiului Alba Iulia a desfășurat miercuri o acţiune cu efective mărite pe raza municipiului şi în localităţile rurale arondate, acțiune finalizată cu amenzi în valoare de 21.100 lei şi cu identificarea a trei infractori, informează Inspectoratul de Poliție al Județului Alba.
Femeie din Bistra prinsă că fura energie electrică „la contor”
Polițiștii Secției 9 Poliție Rurală Cîmpeni au descoperit, împreună cu reprezentanți ai societății de distribuție a energiei electrice, o locuință din comuna Bistra care era racordată la rețeaua de electricitate cu ajutorul unor circuite artizanale care ocoleau echipamentele de măsurare.









