Simptomele CoVid-19 precum pierderea gustului, mirosului, febra, tusea seacă sunt des întâlnite și foarte mediatizate. Oare ar putea ca și pierderea auzului să fie un simptom?
Alte știri
DSP Alba anunță 18 focare active în județ, cu 332 de cazuri de CoVid-19
Numărul focarelor de CoVid-19 active luni în județul Alba este de 18, însumând 332 de cazuri, din care cel mai mare este de 136 de cazuri, aferent Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică Galda de Jos, potrivit informațiilor date publicității de Direcția de Sănătate Publică Alba.
De ce nu începe producția antiviralului Remdesivir în România
Premierul Ludovic Orban a declarat, luni, că există decizie politică în privința producției de Remdesivir, însă a subliniat că problema este să existe companii care să aibă capacitatea de introducere în fabricație a acestui medicament.
Tentativă de suicid în Aiud semnalată de Interpol Washington
Polițiștii din Alba au fost informați că Interpol Washington a înregistrat o tentativă de suicid în municipiul Aiud, respectiv că o persoană ar fi solicitat ajutor, prin intermediul unui site de consiliere psihologică, inducând astfel ideea că ar dori să se sinucidă.
Primăria Teiuș primește, începând de joi, cereri pentru ajutoarele de încălzire
Primăria orașului Teiuș aduce la cunoștința cetățenilor că, începând cu data de 15 octombrie, distribuie cereri și declarații pentru acordarea ajutorului de încălzire.
Premierul propune ca evenimentele private să nu mai poată reuni peste 20 de participanți
Evenimentele private s-ar putea organiza în maximum 20 de persoane, a anunțat Ludovic Orban.
Peste 3.000 de cazuri de CoVid-19 înregistrate în rândul elevilor de la începutul școlii
În prima lună din școală s-au înregistrat 36% din numărul total de cazuri de CoVid-19 la copii și elevi (0-19 ani). În ultima săptămână a fost o creștere de 38,5%.
Polițist mușcat de braț de un fost deținut infectat cu HIV. Bărbatul a fost prins în tren, fără mască și bilet
Un polițist a fost mușcat de braț, duminică, de un bărbat recent eliberat din penitenciar care a fost depistat în tren fără mască și fără bilet.
Centrul de recuperare din Galda de Jos a fost carantinat
Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică Galda de Jos, unde au fost depistați cu noul coronavirus 132 de beneficiari și angajați, va fi carantinat, potrivit unei decizii adoptate, sâmbătă seara, în cadrul unei ședințe extraordinare, de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Alba.
Comitetul Local pentru Situații de Urgență închide creșa din Aiud
Vineri, 9 octombrie 2020, Comitetul Local pentru Situații de Urgență, întrunit în ședință online, la ora 19.20, a hotărât închiderea Creșei din municipiul Aiud ca urmare a diagnosticării cu CoVid-19 a unei persoane implicate în activitatea instituției de învățământ, informează Primăria municipiului.











