Politică

Subprefectul Mureșan acuză: Transportul public județean este gestionat defectuos

Fotografie luată într-un mijloc de transport în comun pe ruta Avram Iancu – Câmpeni și publicată pe contul său de socializare de subprefectul PSD Corneliu Mureșan

Secretarul executiv al PSD Alba, subprefectul Corneliu Mureșan, susține că transportul public județean este „inadecvat, prost dimensionat și gestionat defectuos de către conducerea PNL a Consiliului Județean”, prezentând noi cazuri în care elevii sunt nevoiți să circule în condiții „inadmisibile”, potrivit unui comunicat transmis, vineri, Agerpres.

După ce, la începutul lunii octombrie, Corneliu Mureșan a făcut public un material video în care se observă elevi care stau înghesuiți în picioare într-un microbuz, social-democratul a prezentat vineri un nou astfel de filmuleț, în care, de asemenea, se pot vedea adolescenți care călătoresc pe culoarul de acces al unui autobuz.

„Transportul public județean se dovedește, încă o dată, a fi inadecvat, prost dimensionat și gestionat defectuos de către conducerea PNL a Consiliului Județean. Recent, au fost semnalate noi cazuri în care elevii sunt nevoiți să circule înspre și dinspre școală în condiții inadmisibile, atât în ceea ce privește confortul, cât și siguranța rutieră. Pe ruta Avram Iancu – Câmpeni, autobuzul destinat transportului elevilor este mult prea mic, ceea ce determină ca aceștia să stea înghesuiți, în picioare, pe culoarul de acces, după cum se poate observa și în imagini”, a arătat Corneliu Mureșan.

Secretarul executiv al PSD Alba a adăugat că, indiferent dacă e vorba de „dezinteresul manifestat de Ion Dumitrel și colegii săi din conducerea Consiliului Județean, care probabil nu au mai folosit mijloace de transport în comun de când au fost numiți în funcții” sau despre „o incompetență administrativă veritabilă”, rezultatul este „un transport public falimentar”, în care „cei mai afectați de această situație sunt elevii care folosesc autobuzele și microbuzele pentru a ajunge la școală și a se întoarce acasă”.

Potrivit lui Corneliu Mureșan, conducerea Consiliului Județean Alba trebuie să vină cu „soluții concrete”, astfel încât elevii să poată ajunge la școală în condiții optime și de siguranță.

„Părinții și elevii din Alba nu au nevoie de o interminabilă «școală altfel», în care fiecare drum spre cursuri devine o povară, ci au nevoie de un transport public care să se diferențieze de cel existent în prezent. De asemenea, este necesară o abordare diferită din partea instituțiilor publice în rezolvarea problemelor”, a apreciat Mureșan.

În opinia sa, CJ Alba trebuie să ia „măsuri urgente” pentru îmbunătățirea transportului public județean, în special în ceea ce privește transportul elevilor.

„Soluționarea acestei probleme nu poate fi amânată și solicităm conducerii Consiliului Județean să ia măsuri imediate pentru remedierea situației și asigurarea unui transport public adecvat pentru elevi”, a conchis secretarul executiv al PSD Alba.

Nu este pentru prima dată când social-democrații din Alba au atras atenția conducerii PNL a Consiliului Județean despre „sincopele” din transportul public județean.

De la începutul anului, mai multe zone ale județului sunt izolate de Alba Iulia din punctul de vedere al transportului public auto iar locuitorilor le este foarte greu să se deplaseze în municipiul reședință de județ.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.