
Cu siguranță, cel mai import eveniment artistic al ultimilor ani în România este expoziția „Brâncuși: surse românești și perspective universale”, aflată acum pe simezele Muzeului Național de Artă din Timișoara. Expoziția se impune ca fiind cel mai reprezentativ eveniment din anul Timișoarei Capitală Europeană a Culturii 2023, cu zeci de mii de bilete rezervate de la vernisaj până acum.
Este pentru prima dată, în România, când publicul larg poate admira în cadrul aceleiași expoziții lucrări cu o valoare inestimabilă din patrimoniul universal al artistului, precum: „Sărutul”, „Măiastra”, „Pasărea în văzduh”, „Muzele” („Domnișoara Pogany” și „Muza adormită”), „Somnul”, „Peștele”, „Capul de copil” etc. Sculpturile sunt expuse alături de o selecție atent ghidată de fotografii și fragmente filmate de Constantin Brâncuși.
O altă noutate a acestei expoziții este ghidul audio bilingv produs de Radio România Cultural cu texte semnate de Daria Ghiu și interpretate de actorii Florin Piersic Jr, în limba română, și Ana Ularu, în limba engleză.
„Prin acest concept al expoziției, Brâncuși nu doar că este adus acasă, dar oferă și posibilitatea unei apropieri incredibile a publicului față de opera de artă. Lucrările sunt expuse în așa fel încât le poți privi de aproape, astfel încât să creeze o intimitate a privitorului cu opera.”
Brîndușa Armanca, jurnalist timișorean
„Am mers deseori în atelierul lui Brâncuși de la Paris”, spune și Luca Niculescu, fost ambasador al României în Franța. „Un spațiu al luminii, al lucrărilor care stau una lângă cealaltă, al uneltelor care parcă de-abia au fost părăsite, o reconstrucție fidelă a spațiului din Impasse Ronsin. La Muzeul de Artă din Timișoara, este o altă abordare. Operele sunt prezentate una câte una, le descoperi în alveole de catifea, lumina le scaldă individual, tonul e intim, pașii sunt mici, discuțiile sunt șoptite. Recunoști câteva dintre sculpturile de la Pompidou, dar sunt și altele, de la Tate, Guggenheim, Muzeul de Artă din București sau cel de la Craiova”, explică Niculescu.
Expoziția este deschisă până în 28 ianuarie 2024

Expoziția „Brâncuși: surse românești și perspective universale” este deschisă până în 28 ianuarie 2024 la Muzeul Național de Artă din Timișoara, iar biletele pot fi achiziționate prin rezervarea prealabilă pe website-ul dedicat brancusi-2023.info sau direct de la casieria muzeului. Programul de vizitare este de miercuri până duminică, între orele 10,00 – 20,00. În zilele de luni și marți, precum și în perioada 24 – 26 decembrie și 31 decembrie 2023 – 2 ianuarie 2024, muzeul este închis.
Scenografia cu lumină redusă, intimă a expoziției și spațiul limitat permit accesul unui număr limitat de vizitatori, organizatorii estimând o capacitate totală de vizitare, pe toată durata expoziției, de circa 70.000 de intrări.
Organizatorii sugerează publicului să țină cont de faptul că biletele online sunt, în general, epuizate cu două-trei zile înainte, în special în weekend. Pe lângă biletele care pot fi rezervate online din timp, este disponibil în fiecare dimineață și un număr limitat de bilete pentru ziua respectivă, care pot fi achiziționate direct de la casieria muzeului.
Curatoriată de Doina Lemny, expoziția este finanțată de Consiliul Județean Timiș și este organizată de Muzeul Național de Artă din Timișoara, Fundația Art Encounters și Institutul Francez din România, prin filiala sa din Timișoara. Evenimentul face parte din programul oficial Timișoara 2023: Capitală Europeană a Culturii.








