Educație

Elevii din Alba, lecții practice despre epurarea apei

Sute de elevi au vizitat stațiile operate de SC Apa CTTA SA Alba, unde au învățat cum este curățată apa uzată și de ce este importantă protejarea mediului.

Foto: Facebook, SC APA CTTA SA

Sute de elevi din județul Alba au descoperit, în mod direct, traseul apei uzate și procesul complex prin care aceasta este curățată înainte de a reveni în natură, în cadrul unor vizite organizate de SC Apa CTTA SA Alba. Activitățile s-au desfășurat în perioada programului educațional „Săptămâna Verde”, fiind coordonate de sucursalele Apuseni, Blaj și Sebeș ale operatorului.

Curioși să afle ce se întâmplă cu apa folosită în gospodării sau în unitățile de învățământ, elevii au vizitat stațiile de epurare din mai multe localități. Printre participanți s-au numărat elevii ciclului primar de la Școala Gimnazială Câmpeni și cei de gimnaziu de la Școala Gimnazială „Emil Racoviță” Gârda de Sus, care au vizitat stația din zonă. La Blaj, stația de epurare a primit vizita elevilor de la Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu”, iar la Sebeș au participat elevi din municipiu.

În cadrul vizitelor, specialiștii le-au explicat copiilor cum funcționează sistemele de canalizare și cum ajunge apa uzată la stațiile de epurare, adevărate „uzine” care curăță apa provenită din locuințe, ferme, instituții sau fabrici. Procesul este esențial pentru protejarea mediului, înainte ca apa să fie deversată în cursuri naturale, precum râul Arieș.

Elevii au aflat și diferența dintre apa epurată și cea potabilă, înțelegând că, deși apa epurată este curată și transparentă, aceasta nu este destinată consumului uman, însă nu afectează ecosistemele acvatice. De asemenea, aceștia au vizitat laboratoarele unde sunt analizate probele de apă, atât la intrarea în stație, cât și după procesul de epurare, pentru a asigura respectarea standardelor de mediu.

Reprezentanții companiei subliniază că astfel de activități contribuie nu doar la acumularea de cunoștințe, ci și la formarea unui comportament responsabil față de natură. Inițiativa face parte dintr-un demers mai amplu de educare a tinerelor generații în spiritul protecției mediului și al conștientizării impactului activităților umane asupra resurselor de apă.

CITEȘTE ȘI:

Elevii din Alba Iulia au explorat sistemele de apă potabilă și epurare

Lecții despre „aurul albastru”: studenți și preșcolari din Alba Iulia, în vizită la obiectivele SC Apa CTTA SA

Povestea nevăzută a paharului cu apă: drumul de la sursele naturale la siguranța de acasă

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.