Achiziția de măști de protecție pentru toți elevii de clasele a VIII-a, a XII-a și a XIII-a, precum și pentru profesorii și personalul din școli a fost anulată de Ministerul Educației, cu doar 10 zile înainte de reînceperea școlii.
Autor: Redacția
Cum se va desfășura Bac-ul în acest an? Calendarul a fost publicat de Ministerul Educației
Noul calendar de organizare și desfășurare a examenului național de Bacalaureat 2020 a fost publicat de Ministerul Educației. Noutățile organizării Bacalaureatului 2020 Se consideră centru de examen unitatea de învățământ la care s-au înscris cel puțin 30 de candidați proveniți din seria curentă și/sau din seriile anterioare. Condițiile care trebuie […]
Electrocutat la pescuit. Un tânăr a lovit cu undița de firele de înaltă tensiune
Un tânăr aflat duminică la pescuit la o baltă din comuna Șibot s-a electrocutat, după ce ar fi atins cu undița firele de tensiune care tranzitează calea ferată din zonă, fiind stabilizat de un echipaj SMURD și transportat la spitalul din Alba Iulia.
Scene șocante în Cluj-Napoca. Femeie cu handicap, răsturnată dintr-un scaun cu rotile | Video
O femeie bolnavă, imobilizată într-un scaun cu rotile, a fost bătută și aruncată pe trotuar, în Cluj-Napoca, scrie situl stirileprotv.ro. O femeie bolnavă, imobilizată într-un scaun cu rotile, a fost bătută și aruncată pe trotuar, într-o stație de autobuz din cartierul clujean Mărăști. În imagini se văd mai multe persoane […]
Avalanșă de infectări. Primarul din Sebeș le cere concetățenilor să rămână „precauți”
Primarul municipiului Sebeș, Dorin Nistor, le cere concetățenilor săi – printr-o postare pe Facebook – să rămână „în continuare precauți” și să respecte „măsurile de protecție stabilite de autorități”.
Focar de coronavirus descoperit la o firmă din Sebeș
Un nou focar de coronavirus a fost înregistrat în Alba, unde 27 de angajați ai unei firme, domiciliați în mai multe localități din județ, au fost depistați pozitiv, Direcția de Sănătate Publică (DSP) dispunând suspendarea temporară a activității operatorului economic, amendat, de asemenea, cu 10.000 de lei.
Ministrul Agriculturii spune că „n-a mai fost de 50-60 de ani o secetă ca acum”
Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, a declarat, duminică, într-o conferință de presă susținută la Cluj, că o secetă ca aceea de acum nu a mai fost în România de 50-60 de ani și că încearcă să-i obișnuiască pe fermieri să-și asigure culturile.
Relaxare prematură. „Factorul psihologic”, declarat vinovat pentru infectările de la spitalul din Sebeș
Conducerea Spitalului Municipal Sebeș, unitate în care au fost depistate mai multe cazuri de Covid-19 în rândul pacienților și cadrelor medicale, consideră că „factorul psihologic” a determinat o „relaxare prematură” a personalului.
Regulile privind purtarea obligatorie a măștii, modificate. Când nu trebuie să purtăm mască?
Ordinul privind obligativitatea purtării măștii a fost publicat în Monitorul Oficial. Potrivit acestuia, masca trebuie purtată în orice spațiu public închis, în spații comerciale, în mijloacele de transport în comun, dar și la locul de muncă. Sunt și excepții.
Protest din mașini, organizat în Sebeș de A.U.R. împotriva „tăierilor abuzive” din păduri
Oameni veniți din țară au participat, sâmbătă, la o acțiune în semn de protest pentru a condamna „tăierile abuzive din timpul stării de urgență”, organizată în municipiul Sebeș, unde funcționează o fabrică de cherestea și una care produce plăci de P.A.L., deținute de companii austriece.









