O petrecere cu zeci de persoane desfăşurată vineri seara la un local public din Alba Iulia, oraş în care rata de infectare cu virusul SARS-CoV-2 este de 6,33, a fost întreruptă de poliţişti, participanţii primind câte un avertisment. Administratorul localului a fost sancţionat cu 3.000 de lei.
Social
Directorul DSP Alba anunță începerea vaccinării cu Johnson & Johnson
Directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică a județului Alba, Alexandru Sinea, anunță începerea imunizării împotriva SARS-CoV-2 cu vaccinul Johnson & Johnson.
Bărbat decedat într-o pădure din Munții Sebeșului, după ce a căzut dintr-un tractor forestier
Un bărbat de 47 de ani din județul Sibiu a decedat joi în timp ce executa lucrări de exploatare a materialului lemnos în Munții Sebeșului, după ce ar fi căzut dintr-un tractor forestier, a anunțat Inspectoratului de Poliție Județean Alba.
Bărbat carbonizat într-un incendiu care i-a cuprins locuința
Un bărbat dintr-un sat din Munții Apuseni a murit carbonizat după ce casa în care locuia a fost cuprinsă, joi, de flăcări.
Guvernul ar putea decide ca, de Paște și 1 mai, circulația să fie permisă până la ora 5 dimineața, iar magazinele deschise până mai târziu
Premierul Florin Cîțu anunță, într-un mesaj pe Facebook, modificările pe care le va face Guvernul odată cu prelungirea stării de alertă.
Un tânăr din Sălciua, cercetat penal pentru o agățare cu oglinda retrovizoare
Miercuri seara, în jurul orei 17,30, un bărbat de 57 de ani, din comuna Roșia Montană, care se deplasa pe marginea drumului în localitatea Cărpiniș, a fost acroșat de oglinda retrovizoare a unui autoturism.
Trei persoane trimise în judecată pentru infracțiuni legate de fonduri europene
Trei persoane din Alba au fost trimise în judecată de către procurori din cadrul Direcției Naționale Anticorupție (DNA) – Serviciul teritorial Alba Iulia după ce, urmă cu șase ani, o asociație ar fi obținut pe nedrept fonduri europene în valoare de peste 460.000 de lei printr-un proiect de combatere a șomajului.
Rimetea, încă o săptămână în carantină. Rata de infectare – 16,02‰
Comuna Rimetea, unitatea administrativ-teritorială cu cea mai mare rată de infectare din județul Alba, respectiv de 16,02 la 1.000 de locuitori, rămâne în carantină și în următoarele 7 zile, având în vedere situația epidemiologică generată de virusul SARS-CoV-2.
Băuți la volan. Pericole ambulante depistate de polițiști în Câmpeni și Unirea
Marți, polițiștii din Alba au identificat două situații în care persoane aflate sub influența băuturilor alcoolice conduce autovehicule pe drumurile publice din județ.
Bărbat decedat în urma unui accident pe DN7, lângă Sebeș
Un bărbat în vârstă de 36 de ani a murit, marți, într-un accident produs pe DN7, în apropiere de Sebeș, după ce autoturismul în care se afla s-a răsturnat în afara carosabilului.









