După ani de ocupare abuzivă a unor clădiri din zona istorică protejată, în 2017 Primăria Aiud a reușit evacuarea locatarilor și mutarea acestora în spații de locuit decente. Este vorba despre clădiri aparținând Eparhiei Reformată și care se degradaseră în mod accentuat.
Alte știri
Podoabe de aur antice recuperate din Germania au intrat în patrimoniul MNU Alba Iulia
Un colier şi doi cercei de aur, care ar fi putut fi sustraşi din cetatea dacică de la Căpâlna şi au fost recuperați de statul român din Germania, au intrat, recent, în patrimoniul Muzeului Național al Unirii (MNU) Alba Iulia, potrivit unui comunicat postat luni pe pagina de facebook a instituției.
Premieră medicală: Alba are primul spital județean cu ventilatoare mecanice la fiecare pat ATI
Sănătatea rămâne prioritatea numărul unu a Consiliului Județean Alba. Alte 10 ventilatoare mecanice au fost puse în funcțiune la Spitalul Județean Alba, fiind achiziționate de către Ministerul Sănătății, în parteneriat cu Consiliul Județean Alba, informează instituția medicală. Prin această ultimă achiziție, Spitalul Județean Alba a devenit singura unitate medicală de […]
Un băiat de 18 ani, din Galați, cea mai tânără victimă CoVid-19 din România
Un băiat de 18 ani, din Galați, care suferea de cancer, a murit la spital, infectat cu noul coronavirus. Este cea mai tânără victimă CoVid-19 din țară.
Echipa CS Unirea a obținut locul 1 la Campionatul Național Echipe Elită la Orientare
Echipa CS Unirea Alba Iulia, formată din sportivii Ionuț Zincă și Tamas Bogya, a ocupat prima treaptă a podiumului la Campionatul Național Echipe Elită la Orientare, ce s-a desfășurat în perioada 21-23 august, într-o zonă de pădure din Maramureș.
Ministrul Muncii promite că pensiile se vor da la timp, la începutul lunii septembrie
Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, dă asigurări că pensiile vor ajunge la timp la beneficiari, în septembrie, afirmând că zvonurile despre întârzierea lor reprezintă o „manipulare” a PSD, care „lucrează la emoțiile oamenilor”.
PSD a făcut un Congres online care a desemnat o conducere aleasă în echipă
Congresul extraordinar al PSD de sâmbătă l-a ales președinte pe Marcel Ciolacu, care a prezentat o echipă de conducere și o moțiune despre viitorul partidului și desprinderea de trecut, de „tătuci”.
A început video-congresul PSD. La Alba Iulia este un centru regional al evenimentului
A început congresul PSD, anunță, pe pagina sa de Facebook, deputatul social democrat de Alba Ioan Dîrzu.
Dacă legea 5G intră în vigoare, românii vor pierde 9,3 miliarde de euro (P)
Sub o presiune internațională imensă și fără consultarea principalilor actori de pe piața românească a tehnologiei, pe 4 august, MTIC a publicat Proiectul de Lege privind implementarea tehnologiei 5G.
Daniel Breaz, acuzat de „trădare” de foștii colegi din PSD
Organizația Alba a Partidului Social Democrat îl acuză pe senatorul Daniel Breaz, care și-a anunțat vineri demisia din partid, de „trădare”









