Cetăţenii din Alba Iulia au fost sfătuiţi sâmbătă, prin Ro-Alert, să rămână în locuinţe şi să nu deschidă geamurile, după ce norul de fum, provocat de un incendiu produs la cea mai mare fabrică de condimente din România, şi-a schimbat direcţia şi s-a îndreptat înspre oraş.
Social
Apă din râul Ampoi, folosită pentru stingerea incendiului | Video
Pompierii care intervin pentru lichidarea incendiului izbucnit sâmbătă dimineaţa lângă Alba Iulia, unul de proporţii însemnate, la cea mai mare fabrică de condimente din România, au fost nevoiţi să se alimenteze cu apă inclusiv din râul Ampoi, aflat în apropiere.
Incendiu la o hală de producţie a condimentelor cu suprafaţa de circa 10.000 mp la Solina
Pompierii intervin, sâmbătă dimineaţa, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o hală de producţie a condimentelor P+2, în municipiul Alba Iulia, au informat reprezentanţii IGSU.
O nouă pârtie a fost deschisă la Șureanu, în Munții Sebeșului
O nouă pârtie a fost deschisă, vineri, la Şureanu, ridicând la zece numărul pârtiilor de pe acest domeniu din Munţii Sebeşului, lungimea totală a acestora fiind acum de 12 kilometri.
Un bărbat din Berghin a fost reținut pentru violență în familie
Joi, 31 ianuarie 2019, în jurul orei 18, poliţiştii Secţiei 2 Poliţie Rurală Vinţu de Jos au fost sesizaţi de către un cetăţean, în vârstă de 63 de ani, din comuna Berghin, cu privire la faptul că a fost agresat de către fiul său vitreg.
Bărbat din Alba Iulia reţinut de polițiști pentru violenţă în familie şi amenințare
Poliţiştii din Alba Iulia l-au reţinut pe un bărbat care şi-a agresat şi ameninţat soţia, el urmând să fie prezentat în faţa magistraţilor, pentru dispunerea măsurilor legale, informează Inspectoratul de Poliție al Județului Alba.
La recomandarea medicului de familie, se pot face teste gratuite pentru hepatita B și C
Testele pentru hepatita B şi C se pot face gratuit la recomandarea medicului de familie, a precizat, miercuri, prof. dr. Adrian Streinu Cercel, managerul Institutului de Boli Infecţioase „Matei Balş”.
Numărul adulților infectați cu HIV sau bolnavi de SIDA, în creștere în județul Alba
Numărul persoanelor adulte cu HIV/SIDA aflate în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (AJPIS) Alba a crescut în 2018 faţă de anii anteriori, potrivit unui raport prezentat miercuri în cadrul şedinţei Comisiei de Dialog Social a judeţului Alba.
Fals stareţ, reţinut pentru înşelătorie. Omul spunea că strânge banii pentru o fetiță bolnavă
Un bărbat din Bistriţa a fost reţinut de poliţişti din Alba pentru că, spunând că ar fi stareţul unei mănăstiri, ar fi determinat mai multe persoane să depună bani într-un cont, sub pretextul că aceştia vor fi folosiţi pentru a ajuta o fetiţă bolnavă de cancer, informează Inspectoratul de Poliție […]
Cod galben de ceaţă, ploi și burniţă în 23 județe, miercuri dimineața. Până la ora 11, și în Alba
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, miercuri dimineaţa, o serie de atenţionări nowcasting Cod galben de ceaţă, burniţă şi ploaie, care urmează să afecteze localităţi din 23 judeţe în orele următoare.









