În acest sezon în județul Alba s-au înregistrat șase cazuri de gripă – confirmate de către laboratorul Institutului Cantacuzino București –, toate cu o evoluție favorabilă și răspuns pozitiv la tratamentul medical. Numărul infecțiilor acute ale căilor respiratorii superioare și al pneumoniilor este în creștere.
Social
Poliția spune că Alba Iulia a devenit un oraș „mai sigur”
Alba Iulia a devenit un oraş mai sigur, spun polițiștii albaiulieni. Aceasta, pentru că, în anul 2018 au fost înregistrate mai puţine furturi şi tâlhării, mai puţine infracțiuni contra persoanei şi doar o persoană şi-a pierdut viaţa în urma accidentelor rutiere.
Le-ați văzut? Două adolescente au dispărut dintr-o casă de tip familial din Alba Iulia
Poliţiştii din Alba caută două minore care au plecat dintr-o casă de tip familial din Alba Iulia şi nu au mai revenit până în prezent. Persoanele care dețin informații care să ajute la găsirea acestora sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la numărul […]
În Alba, Sebeșul sărbătorește unirea de la 1859
O conferinţă omagială şi o lansare de carte, dar şi un spectacol folcloric extraordinar au fost organizate de autorităţile din municipiul Sebeş pentru a marca împlinirea a 160 de ani de la dubla alegere a lui Alexandru Ioan Cuza pe tronul Principatelor Unite ale Moldovei şi Ţării Româneşti.
Absolvenții cu studii universitare reprezintă aproape 5,5% din șomerii din județ
Aproape 5,5% din şomerii din Alba înregistraţi în judeţ la sfârşitul lunii decembrie erau cu studii universitare, iar un sfert dintre cei fără un loc de muncă au absolvit un liceu sau o şcoală postliceală, potrivit unui raport al Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) citat de Agerpres.
Infarct la volan. Accident cu un mort lângă Orăștie
Un bărbat de 63 de ani a murit într-un accident de circulaţie care a avut loc miercuri pe raza localităţii Balşa, de lângă Orăştie, după ce maşina în care se afla a ieşit de pe drum şi s-a răsturnat pe plafon în şanţ, medicii apreciind că victima ar fi suferit […]
O nouă ediție a Expoziției Columbofile la Sebeș
Primăria Municipiului Sebeş, în parteneriat cu Centrul Cultural „Lucian Blaga” şi cu Asociaţia crescătorilor de porumbei voiajori, de ornament, păsări şi animale de companie „Mühlbach 2008” organizează, în perioada 25 – 27 ianuarie 2019, o nouă ediţie intitulată „Expoziţie Columbofilă”.
Prins în flagrant delict, infractorul a fost legitimat: are 80 de ani!
Poliţiştii din Teiuş l-au prins, în flagrant delict, pe un bărbat din oraş, imediat după ce acesta a sustras o sumă de bani dintr-un bar, banii fiind recuperați şi restituiți păgubitei.
Conferință omagială și lansare de carte închinate aniversării Unirii Principatelor Române la Sebeș
În ajunul aniversării celor 160 de ani scurşi de la dubla alegere a lui Alexandru Ioan Cuza pe tronul Principatelor Unite ale Moldovei şi Valahiei, istoricul Mircea-Gheorghe Abrudan, cercetător al Institutului de Istorie Naţională „George Bariţiu” Cluj-Napoca, va conferenţia la Sebeş despre importanța zilei de 24 ianuarie.
Românii săraci din Italia vor primi o alocație de 780 €. Ce condiții trebuie să îndeplinească
Guvernul de la Roma va acorda o alocaţie cetăţenească de până la 780 de euro persoanelor care trăiesc în Italia sub pragul sărăciei, inclusiv imigranţilor care au un permis valid de şedere şi locuiesc în această ţară de cel puţin zece ani, informează presa italiană.









