Numărul deceselor înregistrate în prima jumătate din 2020 este semnificativ mai mic față de anul precedent, arată datele transmise luni de Institutul Național de Statistică.
Alte știri
Ploaie de sancțiuni. Poliția a verificat măsurile pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus
Zeci de sancțiuni contravenționale au fost aplicate în Alba în cadrul unor acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus, fiind date amenzi totale de peste 15.000 de lei, potrivit unui comunicat transmis, luni, de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba. „În urma controalelor au fost aplicate 54 de sancțiuni contravenționale, din […]
Premierul anunță că, cel mai probabil, starea de alertă va fi prelungită
Președintele PNL, premierul Ludovic Orban, a anunțat, luni, că starea de alertă va fi, cel mai probabil, prelungită.
După ani de așteptări, Strabag a început în forță lucrările pe tronsonul Ungheni – Tg. Mureș de pe A3 (Galerie foto și video)
Italienii de la Strabag au preluat dezvoltarea tronsonului Ungheni – Târgu Mureș în luna mai după mai mulți ani în care lucrările au stagnat.
Spania intră în lista țărilor din zona galbenă. Zborurile vor fi suspendate
Spania va intra din nou pe lista țărilor din zona galbenă, din data de 11 august, conform actualizării publicate de autoritățile române.
Femeile însărcinate riscă complicații grave în cazul infectării cu noul coronavirus
Medicii specialiști avertizează femeile cu privire la riscurile crescute de complicații pe timpul sarcinii în cazul infectării cu coronavirus.
Exponatul lunii august la muzeul din Sebeș: paloșul de călău al orașului
Exponatul lunii august este paloșul de călău al orașului Sebeș, o piesă rară și valoroasă care face parte din colecția muzeului încă din anul 1958.
Duminică, concerte de fanfară în aer liber, la Sebeș
Fanfara din Petrești continuă duminică seria concertelor de promenadă, menite să însuflețească, prin accentele vechilor șlagăre cu influențe săsești, atmosfera serilor de vară.
O gravidă infectată cu noul coronavirus a murit la Alba Iulia
O femeie însărcinată în 25 de săptămâni a murit la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia. Femeia era infectată cu coronavirus și a fost adusă în stare gravă la Alba Iulia.
Ministrul Culturii se declară „avocat al trecerii fostelor cinematografe de stat la autoritățile locale”
Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, a declarat, sâmbătă, la Alba Iulia, că este un „avocat” al trecerii fostelor cinematografe de stat aflate în paragină, cum ar fi cele de la Alba Iulia, Botoșani și Tulcea, la autoritățile locale.











