Au fost instalate sisteme de avertizare sonoră pentru persoanele cu deficiențe de vedere la semafoarele din Aiud, anunță Primăria municipiului Aiud.
Social
Lista lui Benedek. Măsurile UDMR de gestionare a epidemiei și de redresare economică
UDMR a elaborat un pachet de măsuri de protecție pentru combaterea efectelor pandemiei de coronavirus și împotriva unui colaps economic previzibil, anunță parlamentarul sibian Benedek Zakariás, liderul grupului UDMR din Camera Deputaților.
Rata de infectare continuă să crească în Blaj, ajungând la 11,21; în Alba Iulia, o ușoară scădere
Rata de infectare cu virusul SARS-CoV-2 a scăzut ușor în Alba Iulia, municipiu aflat de luni noaptea în carantină, de la 10,07 la 9,98, menținându-se trendul ascendent în Blaj, oraș pentru care a fost dispusă, de asemenea, instituirea carantinei, cu 11,21, față de 10,83.
Femeie din Cugir, infectată cu CoVid-19, cercetată pentru zădărnicirea combaterii bolilor
O femeie din Cugir aflată în izolare la domiciliu după ce a fost diagnosticată cu CoVid-19 este cercetată de procurori pentru că a încălcat această măsură.
Aiud. 13 căței au fost deja adoptați
Din cei 17 câini capturați până acum de către operatorul specializat care gestionează adăpostul pentru câini din municipiul Aiud, 13 au fost deja adoptați, informează Primăria municipiului Aiud.
Forțele de ordine, mobilizate în contextul instituirii carantinei în localitățile din Alba
Forțele de ordine din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, al Inspectoratului Județean de Jandarmi Alba și Poliției Locale vor fi mobilizate în misiuni de verificare a măsurilor dispuse în contextul instituirii măsurii carantinei, timp de două săptămâni, în orașele Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud și comuna Ciugud,
Prima noapte de carantină pentru Alba Iulia, Blaj și Sebeș
Carantina zonală va intra în vigoare începând de la miezul nopții de luni spre marți, timp de 14 zile, în municipiile Alba Iulia, Blaj și Sebeș, orașele Abrud și Cugir și comuna Ciugud, având în vedere situația epidemiologică din localitățile respective, generată de coronavirusul SARS-CoV-2.
Fără stare. Un bărbat cu CoVid-19 care a plecat de trei ori din spital s-a ales cu dosar penal
Un bărbat din Alba Iulia s-a ales cu dosar penal după ce a părăsit de trei ori pe durata unei zile Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență, unde era internat cu CoVid-19.
Localitățile Alba Iulia, Blaj, Sebeș, Abrud, Cugir și Ciugud intră în carantină
Începând cu data de 17 noiembrie, ora 00,00, se instituie măsura de carantinare a municipiilor Alba Iulia, Blaj, Sebeș, orașelor Abrud și Cugir și a comunei Ciugud.
Trei municipii, două orașe și o comună din Alba se pregătesc să intre în carantină
Trei municipii, inclusiv cel de reședință de județ, două orașe și o comună din Alba, unde incidența indică o „creștere constantă”, depășind anumite „praguri critice”, au fost propuse pentru intrarea în carantină, cel mai probabil de marți.










