Un bărbat de 42 de ani din județul Alba a fost prins de procurori în flagrant, luni, în timp ce încerca să comercializeze 348 de comprimate MDMA, în schimbul sumei de 17.500 de lei, inculpatul fiind reținut inițial pentru 24 de ore şi mai apoi arestat preventiv pentru 30 de zile.
Social
Pocnitori confiscate de polițiști în Aiud
Marți, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi, Substanțe Periculoase din Inspectoratului de Poliție Județean Alba au făcut un control la un magazin din Aiud, pentru a verifica legalitatea comercializării de obiecte pirotehnice.
Amenzi de 5.000 de lei date în cadrul acțiunilor de combatere a epidemiei
În cadrul acțiunilor de control zilnice pentru combaterea epidemiei de coronavirus, polițiștii din județul Alba au fost verificate 123 de societăți comerciale și persoane fizice autorizate, 170 de mijloace de transport, din care 72 de mijloace de transport în comun și au fost legitimate 2.524 de persoane.
Autor a 58 de furturi din Austria, prezentat la Curtea de Apel Alba Iulia
Un bărbat din Cisnădie a fost prins de polițişti în oraşul natal, fiind urmărit internațional, după ce este acuzat că a comis 58 de furturi în Austria, cu un prejudiciu estimat la 83.606 euro.
Elevii școlii din Sâncel vor merge la cursuri în două sate învecinate
Cei peste 150 de elevi din comuna Sâncel, unde școala a fost distrusă parțial joi de un incendiu, vor merge la cursuri, de săptămâna viitoare, în satele Iclod și Pănade, urmând ca orele să se desfășoare, până când imobilul va fi reabilitat, în fosta grădiniță, respectiv fosta școală primară din cele două localități componente.
Polițiștii locali, sub protecția Poliției Române
Polițiștii din Alba Iulia l-au reținut pe un bărbat care s-ar fi manifestat agresiv față de polițiștii locali care au intervenit pe o strada din Alba Iulia, în urma unei sesizări privind ocuparea abuzivă a unui loc de parcare, informează Inspectoratul de Poliție Județean Alba. La data de 28 octombrie […]
Controale polițienești pe calea ferată pentru limitarea epidemiei de coronavirus
Polițiștii de la transporturi au desfășurat activități în cadrul în cadrul unei acțiuni care a avut loc la nivel național, pentru limitarea efectelor pandemiei cu noul coronavirus și creșterea siguranței călătorilor.
Incendiu la școala gimnazială din Sâncel
Pompierii intervin, joi, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la școala gimnazială din localitatea Sâncel, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Alba.
Un bărbat din Baia de Arieș a primit ordin de protecție după ce și-a agresat concubina
Un bărbat din Baia de Arieș este cercetat de polițiști pentru violență în familie și distrugere. Pe numele său a fost emis și un ordin provizoriu de protecție după ce și-ar fi agresat fosta concubină.
Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de combatere a pandemiei de coronavirus
În ultimele 24 de ore au fost depistate 174 de persoane care nu purtau sau purtau necorespunzător masca de protecție sanitară, cărora le-au fost aplicate amenzi în valoare de 13.670 de lei, informează Inspectoratul de Poliție Județean Alba.










