Aproape o zecime din populația județului Alba a fost testată pentru CoVid-19 în ultimele opt luni, județ în care au fost prelucrate în total peste 112.000 de teste, din care 35.000 de teste sunt unice, potrivit informațiilor furnizate joi de către Direcția de Sănătate Publică Alba.
Social
Alba, în plutonul fruntaș. 9,82, rata de infectare în Blaj, 9,51 în Alba Iulia
Cea mai ridicată rată de infectare cu virusul SARS-CoV-2 se înregistrează în județul Alba în municipiul Blaj, respectiv 9,82 la mia de locuitori, pe locul secund situându-se Alba Iulia, cu o incidență de 9,51 la mia de locuitori în ultimele 14 zile, potrivit datelor transmise joi de Direcția de Sănătate Publică Alba.
La ce se pot aștepta românii de Crăciun și Revelion? Ce restricții ar putea fi luate în acea perioadă
Secretarul de stat în Ministerul de Interne Raed Arafat a detaliat modul în care vor decurge sărbătorile în acest an, în condițiile în care numărul infectărilor de CoVid-19 crește vertiginos. Statul va veni cu sfaturi de limitare a răspândirii virusului.
Modificare legislativă. Se poate intra în pușcărie și pentru un singur copac tăiat ilegal
Tăierea ilegală sau furtul de arbori va constitui infracțiune indiferent de cuantumul prejudiciului cauzat, chiar și în cazul tăierii sau sustragerii unui singur arbore, potrivit modificărilor aduse de Parlament infracțiunilor silvice prin Legea nr. 197 din 07.09.2020 pentru modificarea Codului Silvic. Totuși, „modificările aduse infracțiunilor prevăzute în Codul silvic, nu […]
Veteran de război omagiat la 100 de ani
Unul dintre puținii veterani de război care mai supraviețuiesc în Alba, colonel (r) Emil Drăgan, fost ofițer de artilerie, căzut prizonier la nemți și, apoi, arestat politic timp de 5 ani, a împlinit marți 100 de ani.
44 de cazuri de CoVid-19 au fost depistate la un centru rezidențial din Baia de Arieș
Un nou focar de coronavirus a fost depistat în Alba, respectiv la Centrul de îngrijire și asistență pentru persoanele adulte cu dizabilități Baia de Arieș, unde au fost testați pozitiv 33 de beneficiari și 11 angajați.
Proiect AFCN. Antichitatea, reînviată cu ajutorul imaginilor virtuale
Turiștii care vor ajunge în Alba Iulia vor fi întâmpinaţi, atunci când se vor afla la câţiva metri de Muzeul Principia, cu mesaje virtuale de către „personaje antice” proiectate pe un perete de sticlă, ca urmare a implementării unui sistem de realitate augmentată.
Fotbaliștii de la FC Unirea Alba Iulia vindecați de CoVid-19 au donat plasmă
Jucători și membri ai staff-ului clubului de fotbal din Alba Iulia, vindecați de CoVid-19, au donat luni plasmă, în semn de mulțumire pentru cei care i-au ajutat să învingă boala, potrivit unui comunicat postat pe pagina de Facebook a FC Unirea.
Stare de alertă păzită cu poliția și jandarmii. Amenzi de 11,5 mii de lei
În ultimele 24 de ore, polițiștii din Alba au desfășurat noi acțiuni de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri, restaurante, terase, spații publice dar și în mijloacele de transport în comun, privind respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă.
Expoziție temporară. Natură și biodiversitate în zona Sebeșului
La Muzeul Municipal „Ioan Raica” din Sebeș se deschide expoziția temporară Natură și biodiversitate în zona Sebeșului.










