Prin sloganul „Ajutăm, plantăm!”, programul de împădurire a Fundației Pădurea de Mâine a continuat, în primăvara acestui an, cu plantarea a 13 noi suprafețe, în șase județe, pe un total de 57,6 hectare deținute de proprietari privați care nu au resursele necesare pentru a asigura reinstalarea vegetației forestiere.
Alte știri
Biserica de la Câlnic va fi reabilitat cu fonduri europene nerambursabile
Biserica evanghelică din cadrul Ansamblului Cetate Câlnic, ansamblu protejat UNESCO, va fi reabilitată printr-un proiect cu fonduri europene, în valoare totală de peste 3,8 milioane de lei, implementat de către Parohia Evanghelică, potrivit unui comunicat transmis Agerpres. Prin această investiție se urmărește creșterea atractivității turistice a zonei prin dezvoltarea monumentului […]
Care au fost județele în care s-a stat mai mult acasă, în timpul stării de urgență
Reducerea generală a mobilității populației începuse deja cu zece zile înaintea decretării stării de urgență, au descoperit cercetătorii de la Universitatea Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca, utilizând datele oferite de serviciul Google Mobility.
Zboruri noi în străinătate de pe Aeroport Cluj. O țară vizitată de mii de români își deschide granițele
Românii vor putea pleca de pe aeroportul din Cluj cu zboruri Wizz Air către una dintre destinațiile vizitate de milioane de turiști începând cu 6 iunie.
INSeMEx a finalizat expertiza în cazul deflagrației din 2018 de la Fabrica de Arme Cugir
Organele de cercetare penală au primit rezultatele expertizei tehnice complexe efectuată de către INSeMEx Petroșani în cazul deflagraţiei produse în toamna lui 2018 la Fabrica de Arme Cugir, soldată cu decesul unei angajate, de curând fiind finalizată şi cercetarea realizată de ITM Alba
Ministrul Sănătății despre momentul în care nu va mai fi nevoie să purtăm măști
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat joi că se va lua în calcul eliminarea obligativității purtării măștilor atunci când transmiterea comunitară a noului coronavirus va fi „aproape inexistentă” și când nu vor mai exista focare.
Zece pacienți vindecați de CoVid-19 au fost externați din Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia
În cursul zilei de marți 2 și miercuri 3 iunie, 10 pacienți internați la secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Alba Iulia au fost declarați vindecați de CoVid-19 și au fost externați.
Stație de dezinfectare testată în premieră de Primăria Ciugud
O stație de dezinfectare pentru accesul în spații publice, un produs realizat în județul Alba, a fost folosită în premieră în rândul instituțiilor publice de Primăria comunei Ciugud, care a verificat astfel utilitatea, rezistența și performanțele acestei soluții inventată în contextul pandemiei de coronavirus.
Coliziune în zona Lancrăm. Două persoane au fost grav rănite
Două persoane au fost grav rănite, miercuri, după ce un autoturism și un TIR au intrat în coliziune pe DN 1, în zona localității Lancrăm din județul Alba.
Tânăr din Alba Iulia prins că fura produse alimentare
Polițiștii din Alba Iulia l-au reținut pe un tânăr din Alba Iulia care ar fi sustras produse alimentare dintr-un magazin, pe care le-a ascuns sub haine, informează un comunicat al Inspectoratului de Poliție al Județului Alba.









